6 C
Skopje
четврток, февруари 9, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Таа не знаеше зошто нејзиниот сопруг сакаше развод сè додека не погледна во тетратката на нејзиниот син

  Малкумина можат да се пофалат со успешен и хармоничен брак. Со текот на годините, љубовта заминува, партнерите стануваат затрупани со обврски, а сеќавањата на пријатни...

  Чудо од храна: Д-р Емир Солаковиќ објасни зошто два пати неделно треба да јадеме грав

  Доктор Емир Солаковиќ кој стана познат и ценет во целиот регион поради своите совети за здравиот начин на живот, во последната објава на социјалната...

  Мажот се симнал во подрумот по компири, го отворил шкафот и паднал мртов. По него истото се случило и на сопругата, синот и бабата,...

  Русин по потекло, Михаило (42), татко на малата Марија, некогаш успешен професор по право, еден ден во септември отишол да земе компири во подрумот...

  16 годишно момче почина од несоница, досега само 40 случаи се откриени, сите во Европа

  16-годишен тинејџер починал од несоница. Се вели дека боледувал од ретката болест „фамилијарна фатална несоница“ Тинејџерот починал од прекин на дишењето во својот...

  Од десетте најбогати светски градови, само еден е во Европа

  Студија спроведена од страна на истражувачката куќа New World Wealth покажала дека Лондон е единствениот европски град на листата со десет најбогати градови во светот. При креирањето на листата предвид било земено богатството на населението, односно вкупното приватно богатство, пренесува „Индипендент“.

  Според резултатите од истражувањето, утврдено е дека приватното богатство кај десетте најбогати градови се движи меѓу милијарда и три милијарди долари. Инаку, истражувачите сметаат дека вкупното приватно богатство е порелевантен показател на состојбите отколку БДП на градовите.

  Во продолжение ова е ранг-листата на десетте најбогати градови во светот:

  1. Њујорк, САД (3 милијарди долари)
  2. Лондон, Велика Британија (2,7 милијарди долари)
  3. Токио, Јапонија (2,5 милијарди долари)
  4. Силиконската долина, САД (2,3 милијарди долари)
  5. Пекинг, Кина (2,2 милијарди долари)
  6. Шангај, Кина (2,1 милијарди долари)
  7. Лос Анџелес, САД (1,4 милијарда долари)
  8. Хонг Конг (1,3 милијарда долари)
  9. Сиднеј, Австралија (1 милијарда долари)
  10. Сингапур (1 милијарда долари)

  Сепак, резултатите од листата треба да се земаат со претпазливост бидејќи тоа не значи дека сите жители на овие градови се богаташи. На пример, во Лондон постои огромен јаз меѓу најбогатите и најсиромашните жители.

  „Добро е познато дека економската нееднаквост во Обединетото Кралство е голема во споредба со другите напредни економии“, смета истражувачот Абигејл Мекнајт.

  Компанијата „Евромонитор интернешнл“ утврдила дека слична е ситуација и во Лос Анџелес и Њујорк, каде што има највисоки нивоа на нееднаквост во приходите.

  Latest Posts

  Таа не знаеше зошто нејзиниот сопруг сакаше развод сè додека не погледна во тетратката на нејзиниот син

  Малкумина можат да се пофалат со успешен и хармоничен брак. Со текот на годините, љубовта заминува, партнерите стануваат затрупани со обврски, а сеќавањата на пријатни...

  Чудо од храна: Д-р Емир Солаковиќ објасни зошто два пати неделно треба да јадеме грав

  Доктор Емир Солаковиќ кој стана познат и ценет во целиот регион поради своите совети за здравиот начин на живот, во последната објава на социјалната...

  Мажот се симнал во подрумот по компири, го отворил шкафот и паднал мртов. По него истото се случило и на сопругата, синот и бабата,...

  Русин по потекло, Михаило (42), татко на малата Марија, некогаш успешен професор по право, еден ден во септември отишол да земе компири во подрумот...

  16 годишно момче почина од несоница, досега само 40 случаи се откриени, сите во Европа

  16-годишен тинејџер починал од несоница. Се вели дека боледувал од ретката болест „фамилијарна фатална несоница“ Тинејџерот починал од прекин на дишењето во својот...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.