6 C
Skopje
сабота, јули 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  Одлучила да не ја мие косата 31. ден – после експериментот и самата се изненадила

  Италијанката Маргарет Бадоре одлучила да направи еден експеримент – како изгледа кога нема да ја  измиете косата со шампон  31 ден!

  Дотогаш ја миела косата скоро секој ден, бидејќи брзо ѝ се мастела. Го истражувала ова на интернет, дознала од други луѓе дека најлош е преодниот период  кога кожата на главата ви се одвикнува од хемикалиите. Повеќето се согласиле дека овој период трае две недели.

  „Лично мене, најлоша ми беше првата недела“ – рекла Маргарет за Treehugger.com.

  „Косата веднаш ми се измасти, но интензитетот се намали веќе после третиот ден. Нормално не изгледаше подобро, изгледаше постојано исто“- вели таа.

  Во периодот на експериментот Маргарет не се чувствувала грдо, но во главно ја врзувала косата. Кога поминале две недели, цимерката  искоментирала дека изгледа како да не ја миела косата два дена.

  „Се обидов да ја измијам со чај од камилица неколку пати. Единствено убаво мирисаше, но мрснотијата не се намали“- признава Маргарет и додава дека била загрижена да не и се случи нешто со кожата на главата, но не се случило ништо.

  Маргарет размислувала и дали способноста да се откажете од шампон зависи од окружувањето  и непишаните правила дека убава коса е само чиста коса. Откако поминало 31 ден, таа одлучила дека тоа сепак не е за неа, но не се стрча веднаш да се измие со шампон – ја измила косата со сода бикарбона.

  Таа  помешала вода и сода бикарбона (сооднос 3: 1) и била повеќе од задоволна. Сода бикарбоната ја собрала сета маснотија и под прстите повторно имала чувство на крцкање на косата од што била чиста.

  Маргарет сфатила дека откажувањето од шампон е за луѓе со други типови на коса, а таа планира да го потроши шампонот што и останал во шишето, а потоа да испита и други природни методи за миење на косата.

  Latest Posts

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.