6 C
Skopje
вторник, август 16, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Овие 8 причини се погрешни за стапување во брак

  Бракот е љубовен сојуз со кој две личности се обединуваат во едно. Сојуз кој треба да е исполнет со љубов, почит и разбирање и кој кога е изграден врз здрави темели, може да биде совршена институција.

  Но, додека едни го кажуваат судбоносното „Да“ затоа што нивните срца се исполнети со љубов и затоа што знаат дека ја пронашле вистинската личност со која сакаат да создадат семејство и цел живот да се радуваат и плачат заедно, други скокаат во брачните води поттикнати од притисокот на возраста, околината или желбата за сигурност.

  Еве ги најчестите погрешни причини за стапување во брак:

  Биолошкиот часовник одбројува

  Тик-так, тик-так… сите жени го слушаат својот биолошки часовник како одбројува и го чувствуваат притисокот на времето. Гласното одбројување на часовникот и фактот дека се приближуваат кон 30-тиот роденден или веќе ги дувнале свеќите на 30-тата роденденска торта без сомнение се доволно силни причини за многу жени да стапат во брак, со цел да го родат своето прво дете пред да биде предоцна.

  Зошто е тоа погрешно? Стапувањето во брак значи да се пронајде вистинската личност со која ќе го споделите остатокот од животот и со која ќе изградите здрава семејна средина за растење на среќни деца. Ако застанете на лудиот камен само поради тоа што стареете, може да завршите во несреќен брак без љубов, во кој ниту вашите деца не би биле среќни.

  Подобрување на финансиската состојба

  Длабоко во човековата природа е потребата за преживување, а потрагата по финансиска стабилност е еден начин да се задоволи таа потреба. Независно дали станува збор за посилниот или за понежниот пол, факт е дека за многу млади луѓе парите се главен мотив за стапување во брак. Некои одат во крајност и се мажат/женат само и само затоа што со бракот ќе се збогатат. Има такви кои го прават тоа по своја желба и такви кои се охрабрени од своите родители.

  Зошто е тоа погрешно? Парите не можат да ви купат среќа и љубов. Може да завршите во куќата од соништата и со полн плакар најубава облека, но без љубов и без верен сопруг покрај себе. Освен тоа, никогаш не можете да бидете сигурни колку време ќе трае финансиската стабилност. Тоа е како да градите куќа врз песок. Не заборавајте дека во секој момент може да дувне ветер и да го однесе песокот, а со тоа и вашата куќа ќе исчезне.

  „Бегство“ од родителскиот дом и осамостојување

  Многу млади луѓе се чувствуваат заглавени во својот дом и зависни од родителите, па бракот го гледаат како начин да избегаат од нив и да создадат свој дом во кој сè ќе биде совршено (барем според нив).

  Зошто е тоа погрешно? Бракот не значи слобода. Тој со себе носи нови проблеми, нови предизвици и нови обврски, па ако не сте подготвени за нив, ќе се најдете во една голема каша од која нема да знаете како да излезете. Освен тоа, пребрзаното мажење со погрешна личност е грешка која може скапо да ве чини. Постојат многу начини да станете посамостојни и независни од родителите, а стапувањето во брак не е најправилниот избор.

  Бракот е логичен следен чекор

  Благодарение на нашиот балкански менталитет, многу девојки стапуваат во брак веднаш откако ќе завршат факултет или откако ќе си најдат работа, затоа што тоа се смета за природен тек на случувањата во животот – факултет, вработување, брак, деца… Некои дури и се под притисок на своите родители кои со нетрпение очекуваат свадба, внучиња итн.

  Зошто е тоа погрешно? Стапувањето во брак не е детска игра. Тоа е сериозна работа и треба да биде одлука само и единствено на оние кои стапуваат во него, а не на нетрпеливите луѓе од нивното опкружување. Па, ако младиот пар одлучи дека треба да почека, тогаш другите треба да го почитуваат таквото решение.

  Непланирана бременост

  Непланираната бременост принудува многу парови да го променат својот љубовен статус од „во врска“ во „во брак“. Веста за растењето на нов живот често дава старт на свадбени подготовки, без да им остави простор на паровите да размислат за иднината.

  Зошто е тоа погрешно? Навистина е логично партнерите да стапат во брак откако ќе ја чујат веста дека ќе имаат бебе, но не по секоја цена. Ако помеѓу нив има нерешени проблеми, ако постојано се караат, а понекогаш дури и насилно се однесуваат, тогаш тој брак подобро е да не се случи. Секое дете има право да расте во хармонична атмосфера и да има живот исполнет со љубов. Децата не ги решаваат проблемите и не ги менуваат луѓето, освен ако тие не сакаат да се променат. Не треба да стапите во брак само затоа што тоа навидум е „правилното нешто“. Правилното нешто е да му дадете добар живот на вашето дете, а тоа понекогаш може да се случи иако со партнерот сте разделени.

  Првична физичка привлечност и сексуални побуди

  Физичката привлечност е важна за започнување на врска, но не и за склучување брак. Многу парови стапуваат во брак поради моментална заљубеност или силна сексуална и физичка привлечност, иако се познаваат само неколку месеци.

  Зошто е тоа погрешно? Сексуалното задоволство и физичката привлечност се важни за секој брак, но тие не треба да бидат основата врз која ќе се гради тој. За бракот да трае, основата треба да биде изградена од доверба, искреност, љубов, а понекогаш и подготвеност да се жртвуваат сопствените потреби во името на бракот. Во моментите на почетната заљубеност вие може да мислите дека сте го пронашле идеалниот маж, а само неколку месеци подоцна, кога пеперутките ќе престанат бесно да летаат во вашиот стомак, да сфатите дека пред вас стои личност со која не би сакале да го поминете цел живот. Дајте си време!

  Страв дека одбивањето на предлогот за брак води до осаменост

  Многу девојки го прифаќаат предлогот за брак поттикнати од стравот од осаменоста. „Што ако ме напушти затоа што нема да прифатам?“, „Дали ќе најдам друг, подобар од него?“ – овие и илјадници други стравови минуваат низ женската глава и го претвораат одговорот „Не сум сигурна“ во судбоносно „Да“.

  Зошто е тоа погрешно? Ако пред да стапите во брак не сте сигурни и велите „Да“ само затоа што не знаете дали ќе најдете некој друг, цел живот ќе ве измачуваат прашања од типот „Што ако не се омажев за него?“. Од друга страна, заедно со женската рака мажот би требало да го добие и женското срце, па ако тој не може да почека додека неговата избраничка не биде сигурна во својот голем чекор, можеби воопшто не го заслужува нејзиниот позитивен одговор.

  Надеж дека бракот ќе го промени партнерот

  „Кога ќе стапиме во брак ќе стане поодговорен“, „Бракот ќе го натера да работи“, „Кога ќе стапиме во брак сакал-несакал ќе престане со шетањето и пиењето и ќе се удоми“ – за жал, многу жени стапуваат во брак со лажна надеж дека бракот ќе донесе позитивна промена кај партнерот.

  Зошто е тоа погрешно? Бракот не ги менува луѓето, освен ако тие не го сакаат тоа. Ако запливате во брачните води поттикнати од оваа причина, ризикувате да завршите во брак кој е огледало на вашата врска, само со таа разлика што ќе носите бурма и ќе имате извод од матичната книга на венчаните.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.