6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

  Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на ‘рбетот. Стиснувањето на нерв од пршлените на ‘рбетот или таканареченото сечење доведува до неподвижност и силна болка. За да помогнете во вакви случаи, можете да примените еден од следниве рецепти на проф. Мермерски:

  Изрендајте 1 главица стар кромид и 1 компир (среден). Измешајте ги заедно со 1 прстофат сол. Добиената смеса нанесете ја на парче памучна ткаенина и ставете ја на погодената област. Останете со лекот цела ноќ. Повторете ја оваа постапка 3 дена по ред.

  2 кришки леб посипете ги со сода бикарбона и намачкајте ги со оцет. Ставете ги на погодената област на ‘рбетот и останете така неколку часа. Наскоро дископатијата ќе ве опушти.

  Истурете 1 лажица прашок од камфор во сува бебешка тегла. Дополнете со алкохол или јака ракија. Потоа добиениот раствор тријте го на грбот и болните места на ‘рбетот долго време.

  Еве што друго треба да знаете:
  Дископатијата е здравствен проблем што влијае на нашиот ‘рбет и долниот дел на грбот. Дисковата хернија не е предвидлива болест. Може да влијае на секого, без разлика на возраста. Токму тоа го прави толку непријатно, бидејќи никој од нас не може да биде сигурен дали тоа ќе му се случи. Меѓутоа, луѓето кои работат напорна физичка работа се изложени на поголем ризик. Покрај болката што е карактеристична за дископатијата, таа може да доведе и до нервни проблеми во грбот, што може да влијае дури и на нашиот моторен систем.

  Кога ни е дијагностицирана оваа болест, почнуваме да го бараме најдобриот начин да се справиме со проблемот. Во потешки случаи на дископатија, единствениот начин за опоравување е преку операција. Но, во повеќето случаи, за среќа, операцијата не е потребна. Само треба да следиме неколку совети кои ќе ни помогнат да се справиме со овој здравствен проблем.
  Ви претставуваме лековити облоги кои многу ќе ни помогнат во борбата против овој проблем.

  Она што ни треба за облогите е следното: 3 белки и половина малку алкален сапун. Прво убаво изматете ги трите белки и потоа измешајте ги со ренданиот сапун. Мешаме додека не добиеме каша. Потоа ја ставаме оваа маст на газа и ја нанесуваме на проблематичните области. За да има ефект, третманот треба да трае најмалку 3 дена, а облогите се прават навечер.

  Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.