6 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овие природни рецепти на проф. Мермерски засекогаш ќе ве спасат од дископатија

  Едно од најчестите болести на мускулно-скелетниот систем е дископатија. Тоа е затоа што се јавува кога има истегнување, повреда или торзија на ‘рбетот. Стиснувањето на нерв од пршлените на ‘рбетот или таканареченото сечење доведува до неподвижност и силна болка. За да помогнете во вакви случаи, можете да примените еден од следниве рецепти на проф. Мермерски:

  Изрендајте 1 главица стар кромид и 1 компир (среден). Измешајте ги заедно со 1 прстофат сол. Добиената смеса нанесете ја на парче памучна ткаенина и ставете ја на погодената област. Останете со лекот цела ноќ. Повторете ја оваа постапка 3 дена по ред.

  2 кришки леб посипете ги со сода бикарбона и намачкајте ги со оцет. Ставете ги на погодената област на ‘рбетот и останете така неколку часа. Наскоро дископатијата ќе ве опушти.

  Истурете 1 лажица прашок од камфор во сува бебешка тегла. Дополнете со алкохол или јака ракија. Потоа добиениот раствор тријте го на грбот и болните места на ‘рбетот долго време.

  Еве што друго треба да знаете:
  Дископатијата е здравствен проблем што влијае на нашиот ‘рбет и долниот дел на грбот. Дисковата хернија не е предвидлива болест. Може да влијае на секого, без разлика на возраста. Токму тоа го прави толку непријатно, бидејќи никој од нас не може да биде сигурен дали тоа ќе му се случи. Меѓутоа, луѓето кои работат напорна физичка работа се изложени на поголем ризик. Покрај болката што е карактеристична за дископатијата, таа може да доведе и до нервни проблеми во грбот, што може да влијае дури и на нашиот моторен систем.

  Кога ни е дијагностицирана оваа болест, почнуваме да го бараме најдобриот начин да се справиме со проблемот. Во потешки случаи на дископатија, единствениот начин за опоравување е преку операција. Но, во повеќето случаи, за среќа, операцијата не е потребна. Само треба да следиме неколку совети кои ќе ни помогнат да се справиме со овој здравствен проблем.
  Ви претставуваме лековити облоги кои многу ќе ни помогнат во борбата против овој проблем.

  Она што ни треба за облогите е следното: 3 белки и половина малку алкален сапун. Прво убаво изматете ги трите белки и потоа измешајте ги со ренданиот сапун. Мешаме додека не добиеме каша. Потоа ја ставаме оваа маст на газа и ја нанесуваме на проблематичните области. За да има ефект, третманот треба да трае најмалку 3 дена, а облогите се прават навечер.

  Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.