6 C
Skopje
вторник, ноември 29, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Овие пет реченици никако не смеете да им ги кажете на вашите деца

  Да се биде родител несомнено е една од најтешките работи на светот. Притоа сигурно ќе згрешите некаде, но некои грешки се поголеми од останатите и можат да му влијаат на детето во неговиот развој. Затоа и треба да бидете внимателни што зборувате.

  deca_roditel

  Ова се речениците кои не смеете никогаш да им ги кажете на своите деца.

  Јас бев поодговорен/на на твои години

  Родителот е личноста со која детето се споредува. Ако постојано му напоменувате колку вие сте биле подобри или поодговорни, на тој начин му правите притисок. Во главата на детето се создава притисок дека мора да го достигне вашиот идеал, а тоа може да доведе до комплекс. Сетете се, и вие некогаш сте биле дете и ова сигурно била една од оние реченици кои сте ги мразеле.

  Ништо не знаеш да направиш како што треба

  Дури и ако постојано греши во нешто што го прави, вие не треба да го сечете на овој начин. Наместо да викате по него, посочувајте му како треба, а не истакнувајте дека детето прави како што не треба. Инаку ќе се почувствува комплетно неспособно и можете да го демотивирате.

  Зошто не си како брат ти/сестра ти?

  И онака кога се помали, па и дури кога се повозрасни децата се натпреваруваат едни со други, а вие само ќе ја влошите работата на овој начин. Секое од вашите деца е посебна личност и не треба да го споредувате со другото. Дури и да ги израснете со буквално идентични методи, не значи дека ќе добиете исти деца.

  Ист/а си како мајка ти/татко ти

  Сите парови не се идентично среќни, а децата се и повеќе од интуитивни и чувствуваат кога дома нешто не е во ред или родителите се препираат за нешто. Кога му велите на дете дека е исто како некој од своите родители во негативна конотација, детето се прашува што е тоа што е негативно кај родителот што го поседува кај себе. На тој начин тоа почнува да ги бара маните на родителот и воедно се преиспитува себеси.

  Подобро да немав деца

  Колку и да се изнервирани никогаш не смеете да направите ваков емотивен испад. Ова е една од најлошите работи што можете да му ги речете на дете, нешто што може комплетно да се одрази врз неговиот карактер. На овој начин правите детето да се чувствува непосакувано.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.