6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  Човек надмудрил банка на неверојатен начин! Банката откачи дека некој ги зeзнал по нивен начин

  Не се малку оние кои се незадоволни од фактот што банките ги мамат со клаузули напишани со ситни букви. Сепак, еден Русин успеа да „удри“...

  Не можам да бидам посреќен – ја нема грдата мрежа од капилари! Моите нозе изгледаат совршено и сега со гордост ги покажувам!

  Kапилари - еден од најчестите проблеми на жените. Тие не само што изгледаат неестетски, туку можат да станат причина за комплекси и несигурност. Слабите крвни...

  Чудно се почувствувала кога и го дале бебето – Еден месец подоцна побарала ДНК тест!

  Мерси Казаналес се заљубил во својот човек во католичко училиште во Далас. Откако останала бремена, била принудена да се врати во родниот Салвадор бидејќи...

  Пет работи за Коронавирусот – кои е убаво да ги знаете!

  Коронавирусот се прошири во повеќе од 170 држави ширум светот и паралелно со тоа се шират и митов.

  Досега заразени се повеќе од 435.000, излечени се повеќе од 111.000, а починаа речиси 20.000 луѓе.

  Маските не се така корисни

  Иако сѐ повеќе луѓе носат маски, нема многу докази за тоа колку маските навистина штитат од вирусот.

  Тоа е така бидејќи не ги покриваат очите, лабави се и не можат да се носат подолг период, па треба често да се менуваат.

  Светската здравствена организација даде неколку совети кога станува збор за заштита од коронавирусот:

  -Со марамче покриете ги устата и носот кога кивате

  -Фрлете го веднаш марамчето во канта за отпадоци

  -Потоа измијте ги рацете со сапун (тоа треба често да се прави)

  -Држете се подалеку од луѓе кои кашлаат или киваат (најмалку еден метар)

  Тоа што не треба да се прави е да се прави „гаргара“ со средства за чистење на грлото и да се полни носот со солена вода.

  Ништо од тоа нема да ви помогне од коронавирусот.

  Вирусот не може да се добие од животни

  Не постојат докази дека играјќи со куче или маче може да се заразите со новиот вирус.

  Тоа не значи дека веднаш по играњето со животно не треба веднаш да ги измиете рацете со сапун и топла вода. Дури и слатките пудли можат да пренесат бактерии како што е ешерихија коли или салмонела.

  Научниците сметаат дека новиот облик на коронавирусот потекнува од пазар во кинескиот град Вухан, а изворот е некое диво животно. Но тоа не значи дека сите животни во вашата околина се опасни и шират вируси.

  Ретко е убиец

  Поголемиот дел од заразените ќе почувствуваат благи симптми (кашлање и висока температура) и брзо ќе оздрават, сметаат експертите.

  Меѓутоа, некои сериозно заболуваат (воспаление на белите дробови, проблеми со дишењето).

  Сепак, и грипот кој кружи секоја година исто така убива луѓе.

  -Ризикот е мал во споредба со сезонскиот грип, вели професорот Џонатан Бол од Универтитетот во Нотингем, додавајќи дека личната хигиена секогаш е вид на заштита.

  Нема лек

  Сѐ уште нема вакцина за новиот вирус, а на него не делуваат сите антибиотици, а поголемиот дел од луѓето сами закрепнаа.

  Научниците работат на вакцина, но таа прво треба да помине низа на тестирања, така што нема за скоро да биде во комерцијална употреба.

  Иако вирусот може да се добие од кој било, најранливи се старите и луѓето со здравствени проблеми како астма, срцеви болести, рак и дијабетес.

  Бројот на заразени во светот расте, но исто така, и бројот на оние кои закрепнуваат без последици.

  Безбедно е да се јаде кинеска храна

  Нема причина да се избегнува кинеската храна. Коронавирусот може долго да преживее на надворешните површини и затоа треба често да се дезинфицираат сите површени.

  Latest Posts

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  Човек надмудрил банка на неверојатен начин! Банката откачи дека некој ги зeзнал по нивен начин

  Не се малку оние кои се незадоволни од фактот што банките ги мамат со клаузули напишани со ситни букви. Сепак, еден Русин успеа да „удри“...

  Не можам да бидам посреќен – ја нема грдата мрежа од капилари! Моите нозе изгледаат совршено и сега со гордост ги покажувам!

  Kапилари - еден од најчестите проблеми на жените. Тие не само што изгледаат неестетски, туку можат да станат причина за комплекси и несигурност. Слабите крвни...

  Чудно се почувствувала кога и го дале бебето – Еден месец подоцна побарала ДНК тест!

  Мерси Казаналес се заљубил во својот човек во католичко училиште во Далас. Откако останала бремена, била принудена да се врати во родниот Салвадор бидејќи...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.