6 C
Skopje
понеделник, септември 25, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ова сигурно никој не ви го кажал: Обичен кромид може да ги направи сите овие чудесни работи

  И да не сте некој љубител на кромидот по ова ќе станете. Еве ги предностите на овој зеленчук:

  • Кромидот ја прочистува крвта, ја подобрува работата на срцето и циркулацијата во целото тело.
  • Свежиот кромид го намалува нивото на холестерол и нé штити од срцев удар.
  • Кромидот го забрзува метаболизмот.
  • Ни дава енергија кога сме уморни и под стрес.
  • Со кромид може да направите вистинска дезинфекција, во Втората светска војна го користеле како средство за дезинфекција на големите рани.
  • Кромидот ја намалува температурата, бидејќи го зголемува потењето.
  • Кромидот може да ја спречи болката во грлото, прави дезинфекција на бактериите кои се “населиле” во грлото и усната шуплина.
  • Кромидот може да ви помогне при убод од пчела или оса. Истријте го местото со парче кромид и отокот и болката ќе исчезнат.
  • Ако ве мачи мигрена или главоболка силно вдишете неколкупати парче кромид.
  • Сокот од кромид може да ја намали болката при изгореници, забоболката и болката во увото.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.