6 C
Skopje
вторник, септември 26, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ова е јако: Шилегов чисти, а Фуркан Салиу го снима со телефон и го зафркава

  Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денеска се зафати со работа и го чистеше ѓубрето спроти Скопски Саем.

  Со масовноста на оваа акција сакаме да го привлечеме вниманието на граѓаните и да укажеме на штетноста од несовесното постапување со отпадот и опасноста од создавањето диви депонии. Депониите не само што ја загрозуваат животната средина туку претставуваат и директна закана за здравјето на граѓаните. Државниот завод за статистика неодамна објави податок дека eден жител во земјава во текот на минатата година создал 412 килограми отпад, што е за 8,6 натсто повеќе од 2017 година, изјави денеска Шилегов.

  Но, она што навистина беше интересно е што додека Шилегов чистеше, со телефон го снимаше новинарот Фуркан Салиу кој го објави видеото на социјалните мрежи и напиша: Ако ништо повеќе, Шилегов има најдобар сенс за хумор.

  Погледнете го видеото:

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.