6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  Ова е причината зошто треба да чувате сапун во секоја соба од вашиот дом

  Иако единственото место каде што можете да ги видите е бањата, сапуните имаат многу намени кои воопшто не се поврзани со хигиената.

  Времето нè натера да ги замениме обичните сапуни со некои течни сорти или екстра миризливи шипки, но цврстиот сапун секогаш ќе биде корисен поради некои од неговите специфични својства.
  Која е функцијата на сапунот сепак?

  Сапунот е доволно прилагодлив за да ја надмине својата примарна функција за перење. Можете да го користите и внатре и на отворено. Доколку сепак чувате сапун само во бањата, треба да знаете дека е одлична идеја да имате сапун во секоја соба од домот. Ако се прашувате зошто, прочитајте го текстот подолу.

  1. Каснувања од инсекти
  Ако ве мачат каснувања од инсекти, навлажнете парче сапун и втријте го на каснатото место.

  2.Против чкрипење
  За шкрипечки врати, фиоки или подови, втријте нов сапун на специфичното шкрипечко место (шарки или шини).

  3. Спречете потење
  Дали ви се замаглуваат очилата? Исчистете ги со малку сув сапун и избришете ги со чиста крпа. Истиот метод се користи за да се спречи замаглување на огледалото во бањата.

  4. Да се ​​отстранат заглавените работи
  Сè што ќе заглави, на пример на прозорците, можете да го „измиете“ со сапун за лесно да се отстрани. Само исчистете со сув сапун.

  5. Отстранување на непријатните мириси
  Наместо да користите миризливи свеќи, освежете ја вашата гардероба, фиоките или куферите така што ќе оставите сапун каде што сакате да мириса убаво и свежо.
  6. Отстранување на дамки
  Ако имате жолти дамки на јаката или која било друга дамка на облеката, намачкајте ја дамката со сапун и оставете ја да отстои пред да ја измиете во машината за перење.

  7. Градинарство
  Отстранете ги инсектите, глувците и другите штетници од градината со сапун. Ако не знаете како да ја заштитите вашата градина, пресечете парче сапун на половина и секоја половина закачете ги на метална прачка и ставете ги на оние места во градината каде што најчесто се гледаат штетници. Можете да ги закачите и на конец.
  8. Тесни чевли
  Дали кожата на чевлите е тврда и ве убива? Нанесете сапун на деловите што предизвикуваат триење, како што се горните внатрешни делови и аглите.

  9. Подмачкување на метал
  Пред да започнете да ги забивате ноктите, нанесете сапун за да ги подмачкате. Истото можете да го направите и со други алатки, игли за шиење итн.

  10. Грчеви во нозете
  Можеби звучи како „бабини деветки“, но ставете сув сапун помеѓу чаршафите за да спречите грчеви во нозете навечер. Луѓето кои го пробале овој трик се колнат дека функционира!

  11. Користете го за брендирање
  Ако треба да ги означите линиите за сечење додека шиете, користете сапун наместо креда или маркер.

  Latest Posts

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Девојка се омажи за бездомник, тој го зема микрофонот и и се обраќа со зборовите

  Јасмин отсекогаш била девојка со љубезно срце. Но, кога му пришла на бездомник кој живее на улица во близина на нејзината куќа за да...

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.