6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Ова е пеколен поморски пат: Бродовите не можеле да го заобиколат, а ги чинел животите на 8.000 морнари

  Кога бев дете, мојот дедо Алфред Даунс често зборуваше за патувањето од 128 дена на кое тргнал во 1949-та година на комерцијалниот брод “Памир”.

  Славниот германски брод на компанијата “Flying P-Liner”, пловел од Порт Елизабет во Аделаид, во Австралија, во градот Фалмут во Корнвал во Англија, исполнет со 60.000 вреќи австралиски житарки. Тоа било последното патување на овој брод низ олујните мориња на Дрејковиот премин, а тоа било и последен пат некој комерцијален брод некогаш да плови во Кејп Хорн во јужно Чиле.

  Во спомен на 70-годишната од патувањето на својот дедо и претстојната 500-годишнина од откривањето на Магелановиот премин кој ги раздвојува најјужниот врв на Јужна Америка од чиленскиот архипелаг Огнена земја, новинар на BBC се качил на крузерот “Ventus Australis” во Пунта Аренас во Чиле.

  Како што напишал, секогаш сакал да види некои од пејзажите за кои зборувал неговиот дедо, и иако било невозможно да ја повтори неговата четиримесечна одисеја, овој четиридневен излет му овозоможил да го почувствува духот на таквата авантура. Патот водел низ тесните фјордови и теснеци, а потоа на југот до најјужната точка на патувањето – опасниот Кејп Хорн, кој останал во неговото сеќавање до крајот на животот, пишува “BBC”.

  Иако сите знаат за Кејп Хорн како за најопасното место за поморци на светот, малкумина од нив се осудиле да поминат од таму со помал брод или едрилица.

  Инаку, едриличарите го споредуваат Кејп Хорн со освојување на Монт Еверест.

  Најјужната точна во Јужна Америка го добила името Кејп случајно, и покрај тоа што не станува збор за ‘Рт, туку за мал остров. За Кејп Хорн се верувало дека е најјужната точка, се додека една поморска хаварија не докажала дека тоа не е точно. Тоа се дознало кога еден брод потонал на архипелагот Диего Рамирез кој е дури 60 милји југозападно од Кејп Хорн.

  Пред во 1914-та година да биде прокопан Панамскиот канал, околу светот се пловело исклучиво околу Хорн, бидејќи едрењето низ Магелановиот премин е уште поопасно. Грубите проценки велат дека во овие опасни води животите ги изгубиле меѓу 6.000 и 8.000 поморци.

  Инаку, Огнената земја или Тиера дел Фуего е озлогласена поради опасниот мореуз Ла Маире кај островот Естадос. Таму има морски струи и со брзина од 16 километри на час, а во судир со силни ветрови од спротивна насока, се создаваат најголемите пирамидални бранови на светот, кои може да бидат повисоки и од 20 метри.

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.