На интернет кружи рецепт за тоник кој го прочистува организмот и делува како силен природен антибиотик кој ги убива сите несакани бактерии, вируси и габи во телото. Сите кои го пробале го потврдуваат неговото силно дејство.

Всушност станува збор за супер комбинација од висококвалитетни и свежи состојки која ја поттикнува циркулацијата и ја прочистува крвта.

Потребни состојки

2 лажички куркума
700 мл од органски јаболков оцет.
¼ шолји ситно сечен лук
¼ ситно сечен кромид
2 лути пиперки
¼ шолја рендан ѓумбир
2 лажички рендан рен

Сите состојки освен јаболков оцет треба да ги измешате во една чинија. Потоа смесата треба да ја префрлете во стаклена тегла, па да го додадете и јаболковиот оцет. Најдобро е со смесата да наполните две третини од теглата, па да ја дополните со јаболковиот оцет до самиот врв, а потоа да се затвори и да се протресе добро.

Теглата треба да се чува на студено и суво место две недели, но и да се протресува по неколку пати на ден. Откако ќе поминат 14 дена процедете ја смесата низ цедилка прекриена со газа и стиснете добро за да излезе целата течност. Густиот остаток можете да го искористите за некој ручек, додека исцедениот тоник треба да го чувате во фрижидер.

Треба да бидете внимателни бидејќи има силен вкус! Но никако не треба да го разредувате бидејќи ќе го намалите неговото дејство. Треба да пиете пи една лажичка дневно за да го подобрите вашиот имун систем.

Дозата треба да ја зголемувате додека не дојдете до една мала чашка

Доколку имате сериозни проблеми, се препорачува да пиете по една лажичка од тоникот пет до шест пати дневно.