6 C
Skopje
сабота, јули 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  Ова е најопасниот бел отров кој го конзумираме секој ден, а не е ниту шеќер, ниту сол

  Еве како изгледа натриум глутамат Е621 – адитив кој се става во големи количини во речиси сите видови на храна и рестораните го познаваат доста добро, а се додава за да го интензивира вкусот на храната.

  Бел кристален прав, кој личи на сол и шеќер. Водениот раствор од него има вкус на супа со месо. Може да биде додаден во секаква храна. Натриум глутаматот води до зголемување на апетитот, прејадување и до прекумерна тежина.

  Се користи со цел да се поттикнат клетките во мозокот, дејството е како на дрога, продира лесно во крвта и мозокот и доведува до промена на гените кои се одговорни за чувствување на вкус.

  Натриум глутамат се содржи и во сите колбаси, салами, виршли, суџуци, чипсови, подготвени супи, конзерви, пиво и многу други. Безопасни доза за телото на возрасен е 1,5 грама на ден, за деца – не повеќе од половина грам. Денес во светот се употребуваат околу 200 илјади тони годишно од овој додаток. Симптомите на предозирање од Е621 се нарекува синдром на кинески ресторан и би можеле да бидат поспаност, мигрена, нарушување на видот, хормоналната нерамнотежа, гадење, слабост, вртоглавица, болки во градите и друго.

  Откриен е во 1907 година во Јапонија од Икеда Кикунае, кој во експерименти открил дека супстанцата го засилува вкусот на храната. Тој не само што го засилува природниот вкус на производите, но и го подобрува вкусот и аромата на конзервирањето, брзата храна, замрзнатите производи.

  Тој е доста популарен во Америка и благодарение на него, таму се купува повеќе храна. За време на експерименти, истражувачи додавале натриум глутамат во храната на глувци и тие го загубиле видот.

  Една од негативните последици од употребата на натриум глутамат е дека тој влијае врз рецепторите на јазикот, кои со текот на времето ја влошуваат перцепцијата на храна.

  Често пати, поради натриум глутамат кој ја прави храната многу вкусна, ние не можеме да престанеме да јадеме секаква шетна храна, како чипсови, чоколатца, подготвени супи и др. Тој предизвикува зависност, односно човекот на потсвесно ниво да преферира производи кои го содржат и тоа е добредојдено за производителите, бидејќи се зголемува нивната продажба.

  Запомнете!

  Производителите на храна имаат корист да употребуваат Е621, бидејќи со овој додаток ги намалуваат трошоците на производството и ја маскираат неквалитетната стока, односно производството, што треба да биде укинат.

  Latest Posts

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.