6 C
Skopje
сабота, јули 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  Ова е единственото место на светот каде што нема заболени од рак – најздравиот народ се капе во ладна вода, а жените и на 65 години раѓаат деца

  Стариот народ Хунзи е сместен на самата граница од Пакистан и Индија, а познат е по тоа што нивниот животен век трае од 110 до 120 години.

  Затоа нивната татковина се нарекува “оаза на младоста“. Речиси никогаш не се болни, а благодарение на гените секогаш изгледаат младолико.

  Тие се вистнски пример дека речиси идеалниот начин на живот навистина постои. Се капат во ладна вода дури и на температура од минус 15, а жените и на 65 годишна возраст раѓаат деца.

  Во текот на летото јадат сирово овошје и зеленчук, а во текот на зимата консумираат суви кајсии, житарици и овчо сирење. Постои период кога Хунзите ништо не јадат, а тој период е познат како “гладна пролет“.

  Името го добил по тоа што овошјето тогаш е сè уште незрело и тогаш тие пијат само сок од кајсии. Периодот трае од 2 до 4 месеци и го сметаат за многу важен за своето здравје и начин на живот.

  Протеините ги внесуваат во најмали количини, а дневно внесуваат повеќе од 1.933 калории од кои 50 грама протеини, 36 грама масти и 365 грама јаглени хидрати.

  Тие заклучиле дека главниот фактор за долговечен живот е здравата исхрана.

  Шкотскиот доктор Мак Харисон по враќањето во Англија направил експеримент на голем број животни. Една група се хранела со нормална храна од лондонските семејства во која имало леб, преработен шеќер, конзервирана храна и готвен зеленчук. Како резултат на таквата исхрана кај животните се појавиле различни болести. Втората група се хранела со храната од Хунзите и останала совршено здрава.

  Книгата „Хунза – луѓето кои не знаат за болест“ од авторот Р. Бирчер, ја истакнува главната карактеристика на нивната исхрана, тврдејќи дека таа е клучна за нивната исхрана:

  „Тоа е вегетаријански начин на исхрана, голема количина сирови намирници, доминантни се овошјето и зеленчукот, природните производи без хемикалии, намирници кои се подготвуваат така што ќе ги сочуваат своите биолошки вредни материјали, алкохол и слатки работи не се консумираат и се почитува редовниот период на “гладување““.

  Latest Posts

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.