6 C
Skopje
сабота, април 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ова веројатно не сте го знаеле : Ставите ЛУК под перница пред да одите да спиете и видете што ќе се случи

  Лукот има многу лековити својства и позитивно влијае на зајакнување на имунитетот и сузбивање на настинки и грип, како и на други потенцијални болести .

  Но, лукот има некои други позитивни ефекти за кои веројатно не сте знаеле.

  зошто е добро да се стави лук под перница. И не, ова нема никаква врска со вампирите!

  Го решава проблемот со затнат нос ако имате проблеми со синусите и назалното отстапување, обидете се да ставите чешне лук под перницата.

  Лукот содржи моќен антибиотик алицин, кој нежно го отстранува лукот и се бори против микробите и инфекциите, пренесува Bright Side.

  Алицинот од лук помага во чистење на носните шуплини со растворање на слуз. Процесот е постепен, но работи соодветно.

  По некое време, ќе се ослободите од назалната конгестија и ќе можете да дишете нормално.
  Го зајакнува имунолошкиот систем

  Лукот има способност да ги уништи сите штетни бактерии, бидејќи има неверојатни антибактериски својства. Алицин блокира две групи на ензими кои овозможуваат раст на заразни бактерии во човечкото тело

  Ако ставањето лук под перницата станува вообичаена практика, веројатно ќе се чувствувате многу поспано наутро и ретко ќе се разболите.

  Ги одбива инсектите ако се плашите од фактот дека пајак може да влезе во устата за време на спиењето, лукот е ефикасно решение против таквата можност.

  Лукот е токсичен за пајаците, комарците и другите инсекти, така што едно чешне лук под перница може да биде особено пријатно во лето, бидејќи нема да имате проблеми со досадните каснувања од комарци.

  Ќе имате подобар сон лукот е богат со витамин Б1, за кој е познато дека помага во борбата против лошиот сон.

  Исто така, содржи витамин Б6, што значително го зголемува лачењето на мелатонин.

  Лукот, исто така, влијае позитивно на нервниот систем и може многу да го смири и опушти вашиот ум.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.