6 C
Skopje
недела, април 2, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Ова веројатно не сте го знаеле : Ставите ЛУК под перница пред да одите да спиете и видете што ќе се случи

  Лукот има многу лековити својства и позитивно влијае на зајакнување на имунитетот и сузбивање на настинки и грип, како и на други потенцијални болести .

  Но, лукот има некои други позитивни ефекти за кои веројатно не сте знаеле.

  зошто е добро да се стави лук под перница. И не, ова нема никаква врска со вампирите!

  Го решава проблемот со затнат нос ако имате проблеми со синусите и назалното отстапување, обидете се да ставите чешне лук под перницата.

  Лукот содржи моќен антибиотик алицин, кој нежно го отстранува лукот и се бори против микробите и инфекциите, пренесува Bright Side.

  Алицинот од лук помага во чистење на носните шуплини со растворање на слуз. Процесот е постепен, но работи соодветно.

  По некое време, ќе се ослободите од назалната конгестија и ќе можете да дишете нормално.
  Го зајакнува имунолошкиот систем

  Лукот има способност да ги уништи сите штетни бактерии, бидејќи има неверојатни антибактериски својства. Алицин блокира две групи на ензими кои овозможуваат раст на заразни бактерии во човечкото тело

  Ако ставањето лук под перницата станува вообичаена практика, веројатно ќе се чувствувате многу поспано наутро и ретко ќе се разболите.

  Ги одбива инсектите ако се плашите од фактот дека пајак може да влезе во устата за време на спиењето, лукот е ефикасно решение против таквата можност.

  Лукот е токсичен за пајаците, комарците и другите инсекти, така што едно чешне лук под перница може да биде особено пријатно во лето, бидејќи нема да имате проблеми со досадните каснувања од комарци.

  Ќе имате подобар сон лукот е богат со витамин Б1, за кој е познато дека помага во борбата против лошиот сон.

  Исто така, содржи витамин Б6, што значително го зголемува лачењето на мелатонин.

  Лукот, исто така, влијае позитивно на нервниот систем и може многу да го смири и опушти вашиот ум.

  Latest Posts

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.