6 C
Skopje
недела, февруари 25, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Оваа приказна ќе ве натера да се разтресе и во исто време сериозно да размислите

  Момче од 5-6 години влегло во продавница за жени и сакало да купи кукла, но немало толку пари. Детето изгледаше толку тажно што ги запре погледите на сите.

  – „Што ти треба оваа кукла?“, прашала жената.
  – Сестра ми многу ja сакаше за Божиќ.

  – Сигурна сум дека Дедо Мраз ќе и донесе, одговори таа.
  Тогаш момчето и кажало дека неговата сестра е веќе во рајот и Дедо Мраз не може да и ја исполни оваа желба и сака да и ја подари куклата на мајка си, која наскоро ќе оди кај неговата сестра…

  Не сакам мама да си оди, но тато рече дека мора за сестра ми да не биде сама и затоа сакам да и ја дадам куклата, да и ја однесам на сестра ми…

  Срцето на жената застанало од тага, а таа му ја дала куклата велејќи му дека има дури и малку пари. Детето раскажало како навечер му се молел на Бога парите да му бидат доволни и признал дека сега ќе може да и купи на мајка си бела роза, бидејќи таа многу сакала цвеќиња.

  Тогаш жената се сети на напис во весник пред неколку дена, како пијан возач прегази жена со дете.

  Девојчето починало на лице место, а мајката веќе неколку дена била во болница и лекарите чекале семејството да одлучи дали да ги исклучат апаратите за поддршка, бидејќи таа никогаш нема да се разбуди од кома. Жената е шокирана, а кога следниот ден ќе прочита дека и мајката починала, таа решава да оди на погребот и да донесе букет бели рози, сеќавајќи се на желбата на момчето.

  Починатата мајка била ставена во ковчегот и куклата била ставена до неа, а во раката и била ставена бела роза и фотографијата на момчето.

  Во исто време, некаде таму, пијан возач не ни ја сфатил трагедијата и воопшто не му било јасно колку го променил животот на момчето со тоа што ја одзел љубовта на мајка му и сестра му.

  Сега имате две опции:

  1) Споделете ја приказната!
  2) Игнорирајте и поминете ако ова на било кој начин не ви го допрело срцето….. !

  НЕ ВОЗЕТЕ АЛКОХОЛИЗИРАНИ!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.