6 C
Skopje
сабота, јули 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  Оваа земја и се спротивстави на СЗО, а сега е прогласена за најуспешната во борба против коронавирусот

  Словачка е една од најуспешните европски земји во борба против коронавирусот, но во една работа во таа борба ѝ се спротивстави на Светската здравствена организација.

  Вирусот продолжува да убива илјадници луѓе секој ден ширум Европа, но од таа низа се издвојува една земја, пишува “Bloomberg”. Словачка има најниска стапка на смртност во Европа од коронавирусот, со само четири жртви на милион жители.

  За споредба, светскиот просек на починати на милион жители е 29,3, додека во најпогодените земји како Шпанија или Италија, тој е многу поголем. Шпанците, според податоците на сајтот “Worldometers” имаат 519 смртни случаи на милион жители, а Италијанците 458.

  Словачка, земја со 5,5 милиони жители, ги затвори сите училишта, продавници и граници пред која било друга земја во Европа, а веднаш по Италија и почетокот на катастрофата во таа земја.

  Освен што брзо реагираа, Словаците во едно нешто не ги послушаа препораките на Светската здравствена организација. Додека експертите на СЗО посочуваа дека “маските може да направат поголема штета од корист” и дека треба да ги носат само лекарите и луѓето кои се заболени, во Словачка имаа спротивен пристап.

  Дури и пред словачката влада да воведе употреба на маски како задолжителна мерка, политичарите, но и ТВ водителите во таа земја промовираа употреба на маски.

  Словачките мерки вродија со плод – тие ги воведоа мерките пред шест недели, а во моментов, според официјалните бројки, во таа земја од коронавирус починале 22, а заразени се вкупно 1.391. Во болниците има 180 лица, од кои само 8 на интензивна нега, а ниту еден пациент не е на респиратор. Дневниот просек на нови случаи во изминатата недела дена е 6.

  “Брзината на реагирање беше клучна. Би било идеално епидемијата да се спречи во фаза каде што можете да ги пратите контактите на секој нов случај. Словачка ја направи вистинската работа”, вели Ева Шернхамер, раководител на одделот за епидемиологија на Факултетот за медицина во Виена.

  Latest Posts

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.