6 C
Skopje
сабота, јуни 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  Оваа жена се врати од смртта по 40 дена во кома и ја откри ИДНИНАТА

  Хоџа Алија е една од оние жени кои ги користат симболите и молитвите во Куранот за да ја претскажат иднината и да дознаат дали лошите мисли го попречуваат човекот.

  Својот видовит подарок го добила откако на најнеочекуван начин паднала од 4-ти кат и поминала 40 дена во кома. Со Хоџа Алија разговараме за оваа неслучајна случка, за доброто и злото за кое се борат луѓето, за искушенијата како резултат на злоба и завист, за Бог кој е еден и за иднината.

  Алија, од каде го добивте подарокот – дали сте родени со него или сте го стекнале?

  Паднав од многу висока висина и бев во клиничка смрт. Оттаму го добив подарокот да можам да лекувам, да помагам, да предвидувам, како и да откривам влијанија и магии. Болката е страшна, но му благодарам на Алах што ми го даде овој дар, оваа сила, за да можам да им помогнам на луѓето кои не можат да си помогнат, исто како што не можев да си помогнам себеси. Не страдав од магија, паднав од 4 кат.

  Како падна од 4 кат?
  Не знам, не можам да ти кажам. Само во еден момент, бидејќи се беше мирно и тивко, стана облачно, нешто како бура, виор и паднав од 4-ти кат.

  Нешто како Ванѓа?
  Да, такво нешто, баба Ванѓа на сличен начин станала слепа.

  Колку долго сте биле во кома? Јас сум била во тешка клиничка смрт веќе 40 дена. На 40-тиот ден го видов рајот.

  Што виде?
  Ја видов убавината на другиот свет. Нема болка, се е убаво. Се е исто, нема богати и сиромашни, сите се еднакви. И тогаш еден старец излезе пред мене и ми рече: „Дете мое, се враќаш да бидеш корисен за луѓето, за луѓето на Земјата“. Потоа се разбудив и пред мене се појави книга. Ми дојде на памет. Ова е првото нешто што му го кажав на мојот сопруг, кој не се одвојуваше од мене. Тој се насмеа и рече: „Не читаш романи, не читаш ниту љубовни книги. Зошто книга, а не нешто друго?

  Откако ја напуштив болницата, се консултирав со различни луѓе и никој не можеше да погоди што е оваа книга. Тогаш сонував две жени и маж кој ми кажа дека сум избрана и дека треба да го допрам Куранот. Никогаш не сум го видел, никогаш не сум го распоредил. Но, кога го допрев, почнав да го читам, како да го проучував со години и да го знаев секој ред во него. Кога почнав да го читам Куранот, открив дека мојот многу близок пријател ќе се повреди.

  Споделив со неа. Таа не ми веруваше, како што не ми веруваа членовите на моето семејство, мислеа дека нешто сум мрднал, дека сум излезен од реалноста. Но, кога мојата пријателка влезе во неволја, тие се уверија во мојата сила, дека можам да најдам проблеми и да помогнам.

  Пред колку време беше тоа?
  пред 21 година. Работам 20 години.

  Дали гледате јасно, слушате јасно или помагате само преку симболите на Куранот?

  Имам јасен слух и работам со моќта на Куранот. Секој има различен проблем. Можам само едно да кажам – Алах, нашиот бог и вашиот Исус, се еден ист Бог, само нивните имиња се различни, тој избира кој и да е на оваа земја. Тој избира луѓе како мене да им помагаат на страдалниците и луѓе кои не можат да си помогнат себеси.

  Значи, вие сте убедени дека Бог е еден?

  Бог е еден. Само името што го даваме ние луѓето е различно. Турците го нарекуваат Алах. Вие Македонците го викате Исус, а во другите краеви на светот имаат други имиња за Бога. Како што е една Богородица, нема друга, но сепак се нарекува поинаку. Имињата не се битни, Господ е еден, Пресвета Богородица е една, нема што да се лаже. Тој е еден во целиот свет.

  Дали мислите дека религиите треба да се обединат?

  Не само религиите, туку и ние луѓето мора да се обединиме. Ако се обединиме, ако станеме едно и повеќе се почитуваме и помагаме, нема да бидеме во ситуацијата во која се наоѓаме сега и која е Божјиот тест – поплави, град, поплави, војни, приказни за крајот на светот. Сето ова се случува затоа што ние луѓето не се почитуваме, споделуваме, не си помагаме, се здробиме. Се мразиме. Имам такви случаи што останувам без зборови.

  Кои се тие, кажете ни за нив.

  Имам случај со брат и сестра. Поради имотот, сестрата фрлила магија за смртта на нејзиниот брат. Имињата не ги спомнувам, но сестрата беше виновна и не мораше да влијае на брат ѝ на толку суров начин да ѝ држи се. Помогнав да ја отстранам магијата, жртвував сила од себе, молитви да не страда ниту еден од нив, туку да се разберат. Сега брат и сестра се разбираат и меѓу нив има топлина и разбирање.

  И други случаи кога бараат помош од вас?
  Има мајки кои доаѓаат кај мене и сакаат да ги одвојат синовите од своите жени или девојки. Овие мајки не сакаат да сфатат дека на ист начин влијаат врз своите синови. Прават магија, тогаш девојките не можат да забременат или имаат тешка бременост, тешки бремености. Тие не разбираат дека дел од магијата се враќа кај гарантот.

  Дали сте правеле такви магии што ги барала свекрвата за снаата?

  Не не не. Многу луѓе се обидоа да побараат од мене да направам вакво нешто, но јас не можам да го направам тоа. Куранот тоа не го дозволува. Неговата моќ е многу голема, се додека човек знае да работи со неа, може да го врати човекот од смртта. Ме бараат нашите Македонци од различни краеви на светот, не само од Македонија. Не правам магија, помагам – ги наоѓам, ги расчистувам, правам и одбрани. Затоа што не сакам да помогнам денес, а по некое време магијата, злобната мисла повторно да се врати и да му наштети на човекот.

  Кога ќе кажеш „Македонци од цел свет“, како им помагаш на телефон?

  Да, од далечина. Ми требаат трите имиња, година и датум на раѓање. Доволно ми е да ја најдам ѕвездата на човекот, да видам со какви проблеми се соочува и дали има нешто што може да му помогне Куранот или пак дотичниот е доктор. Дали е решено од судбината. Сето ова го одредува Куранот, јас не го дефинирам.

  А што е магија?

  О, Алах, Алах! Нека никогаш не ви е доволно да ги заштитите сите луѓе на Земјата. Нема божествена интервенција во магијата, тоа е интервенција на ѓаволот. Затоа што се читаат ѓаволски магии, ѓаволски молитви и така прават магии за болести, за смрт, за разделување, за кавги, за кавги, за сè. И тоа само со трите имиња и датумот на раѓање. Значи, колку и да се сакаат двајца или едно семејство, со неколку такви молитви се разладуваат меѓу себе и почнуваат да се расправаат без причина.

  Луѓето се разболуваат по такви работи и лекарите не можат да ја утврдат дијагнозата. Не ги обвинувам докторите, тие не се виновни. А кога човек има магија не излегува точната дијагноза и не може да се излечи.

  Кои се „тие“ што прават магија?

  Значи, оние кои ги прават овие магии и читаат ѓаволски молитви, немаат дар од Алах да помогнат. Затоа што Аллах не дозволува ѓаволски работи да бидат во Куранот, туку само неговите чисти молитви. Немам зборови за овие луѓе.

  Дали има добри и лоши магии?

  Ете го. Затоа објаснувам дека лошите магии се ѓаволско мешање, не се чисти пред Алах. Молитвите што ги читаме во Куранот се за добро. Можеме да собереме пар, но не со сила, туку кога двајцата се сакаат. На пример, жената сака повторно да се соедини со нејзиниот сопруг, од кого се разделиле. Читаме молитви од Куранот, има посебни мошуси за оваа работа и се собираат за 3-7 дена. Ова се нарекува бела интервенција – за љубов, за здравје, за среќа, за успех. Не сакам ни да зборувам за лоши магии. Не се занимавам со нив, како што ти кажав, иако многу ме прашуваа. Не дека не можам, но Алах ќе ми ја одземе силата.

  Секоја магија има своја цена, нели?

  Секако. Алах ќе ме запали, јас ќе ослепам. Нема да можам да го допрам Куранот, ниту да читам и да го поседувам. Тоа ќе биде мојата казна ако направам лоша магија.

  Дали има познати личности кои ве барале и ве бараат?

  Да, многу познат, премногу познат, но не можам да ви кажам имиња. Положивме заклетва за дискреција. На високо ниво, на високо ниво луѓето ме бараат, но и тие се живи луѓе. Ние сме еднакви на овој свет – нема богати, нема сиромашни. Сите сме еднакви и мораме да се поддржуваме. Треба да бидеме заедно за да напредуваме. Исус, како и Алах, не може да толерира што се случува на земјата и затоа ни испраќа искушенија. Затоа што почнаа многу погрешни работи – злоба, завист, алчност, жед за моќ, војни. Бог не се согласува со ова и ни испраќа искушенија.

  Latest Posts

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  АКТУЕЛНО

  Стигнала до 228 кг, И ДАВАЛЕ ГОДИНА ДЕНА ЖИВОТ, сега има 82 кг, се за борба ДА ИМА ДЕТЕ

  Сара Придис (35) од Англија е жена на која и било кажано дека ако не стори нешто итно во врска со својата тежина, нема...

  Инспиративно: Ова е приказна за чистачка која ќе ве потсети дека сите сме подеднакво вредни

  За време на мојот втор месец како медицинска сестра, професорот ни даде ненајавен тест. Бев примерен студент и лесно одговарав на прашања додека не...

  Сите ми велат дека имам РОГОВИ од сопругата па решив да ја проверам дали е вистина…

  Изневерата за некои луѓе можеби звучи примамливо и возбудливо, но на крајот таа секогаш ги урива темелите на врската и нанесува голема болка. Многу се...

  Исповед на една мајка со дете болно од Аутизам: Зошто Марио не зборува, зошто лелека така …?

  Скопјанката Весна е мајка на две деца, таа раксажува за своето второ дете на кое му е дијагностициран аутизам.Само до пред три години не...

  Се вработив во Германија како доктор и за прв пат почувствував како изгледа нормален живот

  Д-р Немања Јоловиќ (37) ја напушти Србија во 2014 година и замина во Германија за да работи. Пред тоа, тој безуспешно се обидуваше скоро...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.