6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Оваа жена заработyва по 200 евра на ден со професија која самата ја измислила

  Жаклин Семјуел (29) од Њујорк за време на своите студентски денови започнала да се занимава со оваа професија, ако може така да се нарече.

  Нејзината работа  би се нарекла прегрнувач, човек кој ве прегрнува и ви дозволува вие да го прегнете. Како студент на Универзитетот Рочестер, во насока на когнитивни науки и функции на мозокот, таа започнала да размислува на тема колкаво влијание имаат милувањето и прегратките во животот на човекот.

  Прегратките имаат позитивен ефект врз човековото здравје, со оглед дека научно е докажано кога двајца луѓе се во положба на прегрнување, нивните тела произведуваат поголема количина на хормоните серотонин и окситоцин. Тие предизвикуваат чувство на радост и доверба, со што практично го зајакнуваат имунолошкиот систем.

  На тој начин, Жаклин започнала да нуди услуги преку еден вид на стимулациона терапија со прегрнување и милување. Таа наплаќа 60 долари од 1 час прегрнување со клиенти. Иако звучи чудно и невообичаено, за многумина дури и премногу интимно, таа го почитува етичкиот кодекс со што физичките допири се ограничени.  Кога таа е на работа, се облекува во класична гардероба за спиење, во долги пижами кои го покриваат поголемиот дел од нејзиното тело и практикува да се милува со клиентите во лежечка позиција. Клиентите ги почитуваат строгите правила, на тој начин забрането е да се допираат нивните интимни делови и во најголем дел од времето тие практично лежат преграни и мируваат.

  Мојата филозофија е да се однесувам како социјален работник. Да им пружам на клиентите алтернативна техника на лекување од стрес. Оваа работа бара посветеност, јас од мали нозе сакам да споделувам прегратки, па така и студиите допринесоа да продолжам со тоа, како еден вид професија.

  Жаклин сака да патува и да запознава нови култури. Запознавајќи различни луѓе и менталитети, таа дошла до сознание дека Американците не прават разлика помеѓу допирот на физичката прегратка и сексуалниот допир, наспроти Азијците и Европејците кои го разбираат значењето на прегратката.

  Нејзиното искуство покажало дека прегратката недостасува во начинот на живот во денешно време. Заради потребите на својата работа таа ангажирала уште една жена со која работат паралелно. Во моментов таа заработува во просек од 200 до 260 евра на ден.

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.