6 C
Skopje
среда, март 22, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Секоја вечер се будите во исто време – Еве што значи – Ако се разбудите во 3 – тажни сте, ако се разбудите во

  Досега сигурно многу пати сте прочитале дека духовната состојба и физичкото здравје се поврзани едно со друго. Но, традиционалните кинески методи и учења посветуваат посебно...

  Индиското момче пророк предвидува нови неволји за луѓето, од јули до август ќе има нешто многу сериозно

  Познатиот астролог-предвидувач Абигејл Ананд од Индија бил обичен тинејџер. Но, тогаш тој се заинтересирал за астрологијата и неговите предвидувања станале навистина пророчки. Младиот човек ја...

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ноќевање во хотел со роботи во Јапонија – рчењето не е пожелно

  Јошихиса Ишикава одлучил да преноќи во хотел во западниот дел на Јапонија, во кој место луѓе работат роботи, но наместо мирна ноќ – го дочекало изненадување. Тој бил разбуден неколкупати во текот на ноќта од кукла – асистент која влегувала во неговата соба и постојано го прашувала : ,,Се извинувам, но не успеав да разберам што сакате. Ќе можете ли да го повторите вашето барање?”.

  Дури во 6 часот изутрината тој сфатил што е проблемот : неговото силно рчење го активирало роботот.

  Роботите во овој уникатен хотел изгледа не се познати по своето гостопримство. Откако беше отворен во јавноста во 2015 година, познатиот хотел Henn na, или ,,Чуден” хотел, признаен од Гинисовата книга на светски рекорди како прв хотел со роботи во светот, сега се откажува од своите слаби дроиди.

  Досега, хотелот се откажа од половина од своите 243 роботи, најчесто поради тоа што тие создаваа многу повеќе проблеми и работа, отколку што го олеснуваа работењето.

  ,,Полесно е сега без нив, затоа што многу често гостите не викаа за да дојдеме и да ги решиме проблемите што настанале со роботите”, вели еден вработен кој три години работи во хотелот.

  Роботи и други уреди кои би можеле да бидат корисни за индустријата и во угостителство се почесто се користат во САД. Хотелите во синџирите на Yotel и Aloft во САД користат роботи кои доставуваат пошта и пијалоци во собите. Кинеската компанија за електронска трговија ,,Алибаба” го лансираше хотелот во кој роботите ја презедоа улогата на келнери, а примерот го следат и други угостителски објекти.

  Но, обидот на јапонскиот хотел не ги даде очекуваните резултати. Една од целите на хотелот била да се надмине недостигот на работна сила со користење на роботи за носење на багаж, за мешање на коктели и за чистење. Хотелот се наоѓа во рурална област каде има сериозен недостиг на работници.

  Хотелот започна да работи со околу 80 роботи. Почетната позитивна реакција ги охрабри да додадат многу повеќе за забава за гостите, како кучиња – роботи кои танцуваат во холот или риби роботи во аквариумите. Но, одеднаш почнале да се појавуваат проблемите. Се почесто роботите почнале да се расипуваат или да создаваат дополнителни проблеми, па било неопходно да се ангажираат се повеќе вработени за да се справат до дополнителниот обем на работа.

  Latest Posts

  Секоја вечер се будите во исто време – Еве што значи – Ако се разбудите во 3 – тажни сте, ако се разбудите во

  Досега сигурно многу пати сте прочитале дека духовната состојба и физичкото здравје се поврзани едно со друго. Но, традиционалните кинески методи и учења посветуваат посебно...

  Индиското момче пророк предвидува нови неволји за луѓето, од јули до август ќе има нешто многу сериозно

  Познатиот астролог-предвидувач Абигејл Ананд од Индија бил обичен тинејџер. Но, тогаш тој се заинтересирал за астрологијата и неговите предвидувања станале навистина пророчки. Младиот човек ја...

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.