6 C
Skopje
среда, декември 6, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Нов турнир, нов пораз за Ѓоковиќ

  Шесткратниот шампион Новак Ѓоковиќ не успеа да направи „пресврт“ на сезоната на Мајами опен, губејќи во второто коло од Французинот Беноа Пер со 6:3/6:4.

  Со овој пораз се прекина победничката низа од 16 меча на турнирот за деветтиот носител, кој беше елиминиран и во второто коло на Мастерсот во Индијан Велс, но пред мечот изјавуваше дека неговиот десен лакт е 100 отсто подготвен за игра првпат по подолго време.

  Ѓоковиќ, кој победи на турнирите во 2014, 2015 и 2016 пред да го пропушти минатогодишниот турнир, исто така имаше низа од 21 победа над тенисери од Франција. Пер имаше девет аса и освои 71 отсто од поените на свој сервис.

  Фото: ЕПА

  Вториот носител, Хрватот Марин Чилиќ влезе во третото коло со 7:5/6:3 победа над Французинот Пјер-Иг Ербер, додека Давид Гофан немаше среќа во кам-бекот по повредата на окото губејќи со 6:0/6:1 од Португалецот Жоао Соуса.

  Американецот Мајкл Мох исто така направи изненадување, елиминирајќи го 12. Носител, Шпанецот Роберто Баутиста Агут со 7:6(4)/2:6/6:4. Мох загуби осум гема во низа откако водеше со еден сет и со 2:0. Милош Раонич немаше проблеми и со 6:3/6:3 за само 66 минути го совлада Швеѓанецот Микаел Имер.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.