6 C
Skopje
понеделник, април 15, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Новото откритие надеж за милиони слепи луѓе

  Научниците што работат на првото бионичко око во светот направија чекор напред на патот кон целта чие остварување би значело дека милиони слепи луѓе ќе прогледаат.
  Тим научници од Универзитетот во Минесота направи тридимензионално очно јаболко кое ги детектира промените во јачината на светлината.

  #UMN engineering researchers 3D print prototype for ‘bionic eye.’ https://t.co/2cgJuEDqAx @UMNews @UMNresearch #MnDRIVE pic.twitter.com/H8CahPXz9J
  — College of Sci & Eng (@UMNCSE) August 28, 2018

  Користејќи 3Д-печатачи, научниците направија прототип многу побргу отколку во сите претходни обиди, што поттикна надеж дека ова решение ќе биде економски исплатливо.
  Засега не е објавен датумот кога финалната верзија ќе биде подготвена за пациентите.
  Текстот Новото откритие надеж за милиони слепи луѓе е превземен од МАКФАКС.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.