6 C
Skopje
сабота, јули 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Новичок додаден на листата со забранети отрови

  Организацијата за забрана на хемиското оружје го додаде новичок, агенгс што се користел уште од периодот на Советскиот Сојуз, на листата со забранети отрови.

  Оваа одлука беше усвоена денеска, а предлогот беше поднесен од САД, Холандија и од Канада, објави „Ројтерс“.

  Одлуката беше донесена бидејќи поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија беа отруени токму од овој агенгс во Салсбери, на југот на Англија минатата година.

  Како што се наведува, ова е прва одлука за проширување на листата што организацијата ја донесе од своето основање во 1997 година, а 193 члена на организацијата имаат 90 дена да поднесат жалба против оваа одлука.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.