6 C
Skopje
вторник, април 16, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Никогаш повеќе нема да ги фрлите искористените вреќички чај- Еве за што можете да ги употребите

  Повторно користење на сварените и употребени вреќички чај не е никаква новост. Во древна Кина, чајот се палел во предвечеријата за да штити од непосакувани инсекти.

  1. Отстранете го црвенилото во очите- Натопете вреќичка чај во ладна вода и ставете ја на капаците. По неколку минути чајот ќе го отстрани црвенилото.

  2. Исчистете ја куќата- Чајот може да отстрани маснотија и валканост по огледалата, подовите, дури и линолеумот. Откако сте си припремиле напиток, вреќичката повторно ставете ја во вода и направете си средство за чистење.

  3. Освежете ја гардеробата и чевлите- Исушените вреќички чај ставете ги на таљир во ормарот, а тоа ќе придонесе вашата гардероба убаво да мириса. Ставете по една вреќичка во чевлите, бидејќи со тоа ќе ги отстраните непријатните миризби.

  4. Нахранете ги цвеќињата- Искористените вреќички чај можат да бидат одлично органско ѓубриво за домашните билк, бидејќи чајот содржи многу хранливи состојки.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.