6 C
Skopje
сабота, јули 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  Никогаш нема да помислите, отиркена зградата која била логистика на Мијалков и Груевски

  Поврзаноста меѓу компјутерите била со цел да не се носат материјалите и со тоа да не дојде до некакво сомневање дека тука се прават транскрипциите. Тие материјали ги земал логистичар кој бил задолжен да им ги носи на екс директорот на УБК Сашо Мијалков и на поранешниот премиер Никола Груевски.

  Со самото тоа што компјутерите биле мрежно поврзани било пресудно свиркачот Звонко Костовски да дојде до тие материјали и да ги преземе. Еден дел од аудио снимките кои биле достапни во мрежата ги преснимил, а обработените материјали кои инаку биле во многу поголем обем ги презел. Транскриптите кои во моментот се изработувале биле достапни преку мрежното поврзување, со што Костовски влегувал во мрежата и преку програмот Autosave кој правел зачувување на материјалите ги копирал. Некои од тие материјали се недовршени, бидејќи системот на зачувување на материјалите се вршел на одреден тајминг, но 90% од нив биле преземени. До Министерството за внатрешни работи поставивме прашање дали е точно дека тој стан им бил доделен од Агенцијата за станбен и деловен простори и дали Управата за безбедност и контраразузнавање го презела за таму да се прават транскриптите, но одговор не добивме.

  На сведочењето во Кривичниот суд во четвртокот за случајот со масовното прислушување Таргет Тврдина Костовски изјави дека Зоран Заев бил прислушуван под псевдонимот Зо За. Беше презентиран и меморискиот уред на кој Костовски ги преснимил материјалите од УБК. По сведочењата во судот се огласи пратеничката Фросина Ременски која побара проширување на истрагата.

  Целата вест на ТВ21.мк

  -За жал, најрелевантните и најиндикативните изјави дадени на Суд од страна на Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски се само медиумски популарни, а одговорност не се бара/проширува врз основа на нови сознанија. Зарем ова не е доволен мотив за истражните органи, фактот што зградата на УБК очигледно не била единствената локација за незаконското следење на комуникациите. Зарем не е ургентно прашањето, дали има уште или каде се илегалните гнезда на злоупотребите; Каде се има кабелчиња, кабли, доводи и одводи од системите и базите кој некој ги приватизирал и злоупотребил? Ако чекаме да ни кажат свиркачите (што и така многу направија) имаме проблем – изјави Ременски.

  Според обвинението за Таргет Тврдина, преку три системи за следење на комуникациите во УБК во периодот од 2008 до 2015 година незаконски биле следени илјадници телефонски броеви а цел на прислушувањето биле над 20 илјади граѓани. Во овој предмет обвинети се Горан Грујовски поранешен началник на Петтата управа во МВР, Никола Бошковски вработен во УБК кои се и двајцата во бегство во Грција, потоа поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, екс директорот на УБК Сашо Мијалков и неговиот поранешен шеф на кабинет Тони Јакимовски.

  Latest Posts

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.