6 C
Skopje
недела, март 26, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  Никогаш нема да ги заборавам зборовите на баба: Ако не сакаш искрено, воопшто не засакувај!

  Есенско неделно утро. Единствениот ден во недела, кога немам работни обврски и можам да ја посетам мојата баба. Сепак, разговорот беше сосема необичен, затоа сакам да го споделам со вас.

  Баба ми кажа: “Љубовта не е за егоисти”, и ете, сега најсетне ја разбирам тежината на нејзините зборови.

  Ако не сум подговена на огромни жртви и на тешки битки, подобро да почекам, да не брзам со љубовта, додаде таа. Зошто, според неа смислата на љубовта е многу да дадеш, а не премногу да сакаш да земаш. Многу да простуваш и помалку да грешиш.

  Ако несакаш искрено, воопшто не засакувај, мила моја! , рече мојата баба и продолжи:

  “Љубовта е за оние, кои не се стравуваат од болката да се разоткријат. Оние кои никогаш нема да го излажат и предадат саканиот човек. За оние, кои понекогаш грешат, но признаваат. Оние кои понекогаш ќе бидат повредени, но ќе простат и заборават. Најпрво, треба да ја ослободиш потсвеста од се што е лошо, да го отвориш срцето за се што е прекрасно и да ја откриеш сродната душа. Ако и партнерот го направи истото за тебе, тоа значи дека и тој е заљубен, искрено и вистински.”

  Да, баба е мудра жена. Таа има преживеано толку многу нешта, има видено што ли не. Но едно неможе да разбере и таа како многу други луѓе – зошто луѓето се лажат, зошто се предаваат?

  “Ние со дедо ти никогаш не се лажевме. Тогаш кога правевме мали грешки – јас например ќе додадев повеќе сол во јадењето, или пак случајно ќе му ја изгорев кошулата при пеглањето – пак си признавав. И тој знаеш ли како реагираше? Наместо да се налути на мене, ќе кажеше: Ех, што ли ќе правев без тебе, сакана моја? Кој ќе ме насмеваше со глупите постапки понекогаш? Кој ќе се радуваше со виновната насмевка на лицето? И кажи ми како да излажам таков човек? Се разбиравме, внучко моја, споделувавме, си верувавме и си проштававме. А што правите вие младите? Брзате за да се изнервирате, да си го свртите грбот, да се разлутите. Запомни, те молам, се на овој свет може да се поправи, но ако го загубиш човекот кој го сакаш, тоа тешко може да се поправи! ”

  Такви силни и убави зборови ми кажа баба, еве и ден денес седам и размислувам за нив. Премногу вистина има во нив! Зборови, над кои секој млад човек треба да се запраша.

  И на крај таа додаде:

  И запомни – многу важно е чувството, како мажот те тера да се чувствуваш. Да знаеш, дека си специјална. А за љубомората да ти кажам ли? Секој е љубоморен, мила моја. Љубомората е една од најчестите чувства на луѓето кои сакаат. Кој помалку, кој повеќе. Но тоа не е многу убаво. Ете јас да ти признаам една тајна – никогаш не го правев твојот дедо љубоморен. Не, не е поради тоа што не го сакав, напротив! Знаеш ли како ме представуваше пред луѓето: Запознајте се со најубавата жена на светот! Па така, мила моја, која жена ќе го прави својот партнер, кога знае дека за него е најубавата на цел свет!”

  Latest Posts

  94-годишна жена раскажала за одмаздата на неверниот сопруг и неговата љубовница

  Одмаздата е слатка работа, но оваа 94-годишна баба од Лос Анџелес отиде над и подалеку. Дорис со своите внуци сподели приказна за еден неверник,...

  Сопругот гледајќи ги снимките од скриената камера во својот дом целосно го променил односот кон сопругата

  Маж од Тајланд поставил видео камери во својот дом, а она што го видел го натерало радикално да го промени односот кон младата сопруга. Многу...

  Сите се зачудени: Имала речиси 400 килограми. Проверете како изгледа сега!

  Уште како мала имала проблем со килограмите, а со текот на годините нејзиниот проблем станувал се поголем и поголем. Амбер Рачди, која достигна 376 килограми,...

  Науката потврди што зависи од тоа дали мажот ќе создаде син или ќерка!

  Една од приказните на бабата дека мажите кои имаат браќа добиваат синови, а оние кои имаат сестри добиваат девојчиња. Истражувачите од Универзитетот во Њукасл во...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.