6 C
Skopje
недела, јули 3, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  Приказната за вториот волк! Ќе ја прочитате за 10 секунди, но ќе ја паметите засекогаш

  Еден постар Индиец морал да се грижи за својот мал внук. Дедото се обидел да му го пренесе своето знаење на малото дете за...

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја… На семејниот имот на Јефтовиќ во селото Теочин во близина...

  Мајка му била чистачка, татко му градежен работник, а тој сега е мнозински сопственик на Бугати: Хрватот кој денес е милијардер

  Компанијата Римац Аутомобили на хрватскиот претприемач и иноватор Мате Римац, вчера соопшти дека стана мнозински сопственик на Бугати, познатиот француски произведувач на хиперспортски автомобили. Објавата...

  Не сте ни помислиле што се може да направите со хартија за печење: 10 интересни трикови

  Освен за да не се залепат колачите за плехот, хартијата за печење можете да ја употребите и за други олеснувања во домот.

  Светнете ги чешмите

  Со гланцање, хартијата ќе ги елиминира флеките од водата, а восокот ќе ја заштити чешмата од настанок на нови флеки на некое време.

  Обложете ги полиците

  Поставете хартија за печење на највисоките полици во кујната каде се собира прашина и се лепи маснотија. На неколку месеци заменете ги и ќе се изненадите колку нечистотија останува на нив. Со оваа хартија можете да ги обложите фиоките и внатрешните полици во кујнските кабинети.

  Исчистете го подот

  Поставете ја хартијата како крпа за бришење на подот и избришете го на вообичаен начин. Хартијата ќе ја собере сета нечистотија од подот, а восокот ќе му даде сјај.

  Исчистете ја пеглата

  Ако пеглата ви се лепи, на хартија за печење ставете сол и кога пеглата ќе се загрее до максимум, лесно трлајте додека се не отстрани сета нечистотија.

  Заштитете го отворачот за конзерви

  Ако отворачот е извалкан, со помош на хартијата за печење ќе се исчисти и дополнително ќе се заштити од рѓа, а со восокот ќе се подмачка.

  Спречете го шкрипењето на вратата

  Истријте ја вратата со хартија  за печење и ослободете се од непријатниот звук. Восокот од хартијата ќе ги обложи рабовите на вратата и таа ќе се затвора полесно.

  Одглавете го заглавениот патент

  Ако патентот на јакната или чантата  заглавува  на некое место, истријте го со хартија за печење и така подмачкајте ги запците! Ќе биде како нов.

  Обложете ги полиците во фрижидерот

  На тој начин ќе ги заштитите полиците ако нешто истурите во фрижидерот и не морате да го бришете целиот фрижидер, туку само заменете ја хартијата.

  Исчистете ги металните шипки

  За да можат полесно да се лизгаат алките на завесата за тушот, истријте ја шипката со хартија за печење и на тој начин подмачкајте ја и избришете ја од прашината која се лепи на неа. На ист начин исчистете ги шипките во плакарите.

  Latest Posts

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  Приказната за вториот волк! Ќе ја прочитате за 10 секунди, но ќе ја паметите засекогаш

  Еден постар Индиец морал да се грижи за својот мал внук. Дедото се обидел да му го пренесе своето знаење на малото дете за...

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја… На семејниот имот на Јефтовиќ во селото Теочин во близина...

  Мајка му била чистачка, татко му градежен работник, а тој сега е мнозински сопственик на Бугати: Хрватот кој денес е милијардер

  Компанијата Римац Аутомобили на хрватскиот претприемач и иноватор Мате Римац, вчера соопшти дека стана мнозински сопственик на Бугати, познатиот француски произведувач на хиперспортски автомобили. Објавата...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.