6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  Не можевме да имаме детенце,затоа отидовме кај Баба Ванѓа, а таа погледна кон мојот маж и му рече

  Баба Ванѓа беше најпознат пророк на нашите простори. Сите ја посетуваа, а обичните граѓани и беа нејзина најверна публика.

  Таа вечно им даваше надеж и им помагаше во најтешките моменти од животот – со својот благослов и утешните зборови.

  “Дојдовме пред куќата на Ванга, а гледката сосема не избезуми. Имаше многу гужва, човек до човек. Некој седеа на земја затоа што неможеа да дочекаат да влезат кај пророчицата“, се присетува жената од Македонија која ја посети Ванѓа во седумдесетите години со сопругот.

  Докторите им кажале дека нема да имаат деца никогаш. Но, тие не ја изгубиле вербата никогаш.

  “Беше лето, а температурите беа високи и повеќе ги заморуваше луѓето кои чекаа. Сепак никој несакаше да ризикува да се тргне од редот. Кој би знаел кога ќе имаат можност да се приближат толку блиску до пророкот. Чекаа со саати, а некогаш и преспиваа за да ја видат Ванѓа“, сведочи жената.

  Таа била упорна, додека нејзиниот сопруг не верувал во моќта на Баба Ванѓа.

  “Тоа е глупост, не ми паѓа на памет да одам кај таа Бугарка“, и рекол сопругот.

  Но, сепак тие ја посетиле. Ванѓа била многу остра кон оние кои се сомневале во неа. Излегла од куќата и му се обратила на парот:

  “Го впери прстот во мене и мојот сопруг, а собраниот народ се заледи“, раскажа жената и продолжи:

  “Цел пат упатуваше пцости кон мене. Срам да ти е. Зошто дојде ако не веруваш? Одговорот на твоето прашање: Не, нема да имате деца!“

  Нивната судбина навистина била тажна. Никогаш немале дете.

  Latest Posts

  Вера Кочовска: Болни сме поради нашите гревови кои за жал удараат и по нашите децата. И децата на нивните деца ..

  На 27 јули се навршуваат 76 години од раѓањето на феноменот Вера Кочовска, познатата бајачка и исцелителка, кај нашиот сосед. Приказната за нејзиниот живот...

  Илјадници пензионери му благодарат на проф. Филатов: Пијте ја чудесната смеса 1 месец за засекогаш да ги фрлите очилата

  Очите се еден од најважните и најнежните органи во човечкото тело. Тие се најразвиени кај нас. Секојдневно е потребно внимание и соодветна грижа за нив,...

  Гостите мислат дека во мојот стан има скапи мириси, но сè во мојата куќа мириса на овие мали трикови

  Сакам кога куќата има ненаметлива деликатна арома. Но, во исто време, не можам да поднесам мириси од продавница и други освежувачи за воздух. Нивните...

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  АКТУЕЛНО

  420 евра месечно ќе добива секој полнолетен Бугарин, без разлика дали работи или не

  420 евра месечно за секој возрасен Бугарин и 420 лева за дете - ова го предвидува концептот на безусловен основен приход. Еден од седумте...

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.