6 C
Skopje
петок, декември 9, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Не е ниту сода бикарбона, не е ниту оцет – домашно средство со кое ќе го дезинфицирате цел дом

  Хидроген или водороден пероксид може да биде одлично, мултинаменско средство за употреба во домаќинството.

  Може да се користи во медицински цели или пак како ефикасно, безбедно, нетоксично средство за чистење во домот.

  Неговата формула е многу слична на водата, се разликува по тоа што има уште еден атом на кислород: H2O2.

  ВНИМАНИЕ: Во текстот подолу зборуваме за 3% хидроген, а не посилни концентрации кои можат да бидат опасни, а воошто не се потребни за овие намени. Хидрогенот можете да го купите од секоја аптека.

  Еве примери за што можете да го употребите:

  1. Отстранување на флеки од чипкани завеси или покривки. Ставете 2 чаши водороден пероксид во садот во кој планирате да ги перете, дополнете со вода и потопете ги чипканите завеси. Хидрогенот ќе помогне да исчезнат жолтите флеки.

  2. Направете паста од хидроген и сода бикарбона за отстранување на бигорот во бањата.

  3. Против мувла: Измешате 2 дела хидроген и 1 дел вода, па ставете го во шише со прскалка. Доколку го користите на обоени површини разредете го со повеќе вода, за да не дојде до избледување на бојата.

  4. Хидрогенот го отстранува од тепихот мирисиот и дамките од урина од домашните миленици. Така тие нема да бидат повторно искушувани да уринираат на истото место.

  5. Можете да го користите како побезбедна варијанта наместо варикина за белење на белите алишта. Варикината за разлика од хидрогенот има тенденција побрзо да ги излитува алиштата.

  6. Хидрогенот ги остранува дамките од крв. Натопете ја дамката со хидроген, оставете да отстои една минута, протријте и веднаш исплавете.

  7. Ги отстранува флеките од црвено вино од тепихот или од ткаенини.

  8. Користете го со микрофибер крпа за бришење на прозори и огледала, така ќе ги исчистите без да останат траги.

  9. Хидрогенот ја убива бактеријата Салмонела, па е одличен за чистење на даските за сечење и работните површини во кујната.

  10. Направете раствор од еден дел хидроген и еден дел вода, ставете го во шише со прскалка и можете да го користите како средство за чистење на бањата и тоалетот.

  11. Ако го наполните садоперот со вода во која сте додале половина чаша хидроген и во неа го потопите овошјето и зеленчукот, микроорганизмите ќе бидат убиени, а тие ќе останат подолго време свежи. Лиснатото овошје нека стои во водата со хидроген околу 20 минути, а она со подебели лушпи околу 30 минути, потоа исцедете го и ставете го во фрижидер.

  12. Се користи за чистење на рани, исеченици, за габични инфекции на нозете итн. За габични инфекции на нозете направете раствор од еден дел вода и еден дел хидроген и прскајте го растворот на заболеното место секоја вечер.

  13. Можете да го користите како средство миење на устата: во чаша вода ставете една лажица хидроген и исплакнете ја устата, потоа плукнете ја течноста и исплакнете ја устата со вода. Исто така хидрогенот можете да го користите како средство за дезинфекција на четката за заби.

  Ова се само идеи, а вие можете да најдете уште повеќе намени.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.