6 C
Skopje
сабота, март 25, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Млада жена со диагностицирана мозочна смрт се разбуди по 7 месеци во кома

  31-годишна Американка со диагностицирана мозочна смрт излезе од кома по седум месеци. Кертис Брабсон долго време страдаше од епилептични напади. По последниот, девојката почнува да...

  Една млада мајка се соочила со најтешкиот избор во животот и избрала да го остави своето дете да умре – дали постапив правилно, се...

  Британска мајка ја донесе најтешката одлука во својот живот и направи нешто што е незамисливо за речиси секоја мајка - помогнала да умре своето...

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  Не е имунитетот на Трајко, позната е главната причина што ја тресе коалицијата на СДСМ и ДУИ

  Пропаднал и синоќешниот обид на владината седница да биде ставен предлог-законот за Јавното обвинителство на Република Северна Македонија (ЈОРСМ), со кој се вклопува СЈО во него, ама сосе истрагите што ги почна против актуелни функционери, меѓу кои се и Али Ахмети и Бујар Османи.

  ДУИ смета дека не може СДСМ сам да си ги носи овие законски измени и вели дека деновиве ќе работи на усогласување на ставовите.

  Главната пречка во коалицирањето и причина за тензија меѓу коалиционите партнери во моментов не е спасувањето на Трајко Вељаноски и на Љупчо Димовски од притвор од страна на ДУИ, велат во СДСМ, туку тоа што во законот е предложено сите почнати истраги да продолжат кај СЈО.

  Новиот закон, дознава САКАМДАКАЖАМ.МК, предвидува сите истраги што ги отвори Специјалното обвинителство по 30 јуни 2017 година, заедно со преземените од редовните обвинителства, да продолжи да ги води докрај и да поднесе обвиненија. Со тоа автоматски се суспендира мислењето на Врховниот суд, кој ги забрани истрагите на СЈО по 30 јуни 2017 година, а во кои се и против сегашни и поранешни високи функционери и бизнисмени, како Али Ахмети, Сашо Мијалков, Бујар Османи, Орце Камчев, Игор Јанушев, Цветан Панделески, Антонијо Милошоски, Жарко Луковски, Зоран Ставрески и други.

  Законот е изготвен од Министерството за правда, но за него СДСМ и ДУИ сè уште не може да се договорат. Едните велат дека ДУИ молчи 10 дена за новиот статус на СЈО, а другите дека министерката за правда Рената Дескоска им го испратила кога се случила автобуската несреќа. Три дена бевме по погреби и болници, притоа се надоврза имунитетот на Вељаноски, кога да седнеме и да работиме на новиот закон, прашуваат од ДУИ.

  Повеќе на СДК на следниот линк.

  Latest Posts

  Млада жена со диагностицирана мозочна смрт се разбуди по 7 месеци во кома

  31-годишна Американка со диагностицирана мозочна смрт излезе од кома по седум месеци. Кертис Брабсон долго време страдаше од епилептични напади. По последниот, девојката почнува да...

  Една млада мајка се соочила со најтешкиот избор во животот и избрала да го остави своето дете да умре – дали постапив правилно, се...

  Британска мајка ја донесе најтешката одлука во својот живот и направи нешто што е незамисливо за речиси секоја мајка - помогнала да умре своето...

  Секоја жена над 40 ќе биде благодарна: 2 лажици кафе на кремот и заборавате на брчките

  Намалете ги брчките дома со маска од 2 состојки. Заборавете на скапите креми. Клучот за убава кожа која изгледа млада и цврста и по 40-тата...

  Семејно куче го жртвувало својот живот за да спаси бебе од запален дом

  Многу често слушаме за приказни во кои кучињата ги жртвуваат своите животи во име на животите на своите најблиски. Поло е само еден од...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.