6 C
Skopje
петок, јуни 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се мислело до сега.

  Веќе 40 години не советуват да не конзумираме маснотии бидејќи со тоа ризикуваме да заболиме од срцеви болести, меѓутоа откриено е дека сепак тоа не е точно! Мрсната храна со животиснко потекло сепак не е штетна по нашето здравје.

  Се од 1977 година објавено е истражување поради кое милиони луѓе веќе 40 години се советувани да го намалат конзумирањето на маснотии, односно тоа да изнесува 30 проценти од дневното конзумирање на храна. Меѓутоа се покажало дека ова истражување и советите кои произлегуваат од него не се оправдани.

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се мислело до сега.

  На Британците со децении им е советувано дека здравата исхрана би требало да биде ограничена во однос на маснотии и би требало да изнесуваат само десетина калории дневно, со што би се намалило нивото на холестерол кој е поврзан со срцевите болести.

  Научниците чие истражување е објавено во “Open Heart” ги провериле истражувањата од 1977 и 1983 година, со кое е советувано на 56 милиони Британци и 220 милиони Американци да го намалат конзумирањето на маснотии доколку би сакале да го зачуваат здравјето.

  Според нивното истражување кое е засновано на шест одделни истражувања во кое биле вклучени дури 2.500 припадници на машкиот пол, не е пронајдена поврзаност помеѓу намалениот холестерол и смртните случаеви предизвикани од срцеви болести.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.