6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Нејзиното бебе умирало, но мајката направи нешто што ја врати во живот

  Рејчел се родила пред време, нејзиното било премногу мало да може да преживее, срцето и чукало само еднаш во 10 секунди, не можела да дише.

  Докторите и дозволиле на мајката да се опрости од своето чедо, и рекле “Имате само неколку минути“. Каролин Ибиситер го ставило бебето голо на својата града. Солзите и слевале во лицето, а нејзиниот сопруг едвај ја издржувал болката.

  – Не сакав да и биде ладно. Затоа ставив на себе. Нејзините ноџиња беа премрзнати, опишува Каролин за Дејли Меил.

  – Тоа беше се што можев да и подарам, вели таа. Меѓутоа, она што следело ги изненадило докторите и им дало нова надеж на родителите.

  Топлината на телото и близината на срцето на мајката донеле до правилна работа на срцето на малата Рејчел, која почнала да дише нормално.

  – Не можевме да веруваме, а и докторите беа изненадени. Испушти еден слаб крик, изјави мајката на малата Рејчел.

  – Докторите рекле дека нејзе нема надеж, но јас не дозволив да умре одма. Болничкиот свештеник веќе ја имаше благословено. Чекавме само да умре, но таа не се предаваше. Нејзините образи од попримија здрава црвеникава боја, ги опиша Каролин моментите кои никогаш нема да ги заборави.

  Само четири месеци покасно, бебето го напушти родилиштето и дојде во својот дом. Нејзината мајка, хемичарка по струка, смета дека е чудо што нејзината малечка е жива.

  -Рејчел е прав мал борец и чудо е што денеска е тука. Кога се роди и даваа само 20 минути живот, а тогаш еден момент промени се. Никогаш нема да го заборавам тоа, изјави 38 годишната мајка.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.