6 C
Skopje
понеделник, мај 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Нејзиното бебе го ставиле во пластична кеса – приказната што го потресе светот!

  Да се ​​стане мајка е најголемата среќа на светот! За некого бременоста е полесна, а за други е огромна искушение.

  Предвремено родено девојче од Велика Британија, кое првите неколку недели од животот ги помина во пластична кеса за сендвич, неодамна наполни три години. А разликата во начинот на кој изгледаше меѓу „тогаш“ и „сега“ е повеќе од запрепастувачка.

  Шерон Грант (37) требаше да се породи во август.

  Меѓутоа, три месеци пред терминот за породување, лекарите и рекле дека мора да се породи порано. Последниот ултразвучен преглед откри дека фетусот престанал да расте во утробата на 20-та недела.

  Малата Пикси Грифит-Грант е родена во 28-та гестациска недела со царски рез бидејќи лекарите се плашеле дека бебето нема нормално да се породи.

  „Мислеа дека нема да можат да ја најдат во моето тело и ќе мора да направат две операции, но за среќа успеаја само една“, се сеќава нејзината мајка Шерон.

  Пикси беше толку мала што лесно можеше да ја собере во кесе помалку од 0,5 литри. Лекарите веднаш ја предупредиле мајката дека нејзиното бебе не може да живее повеќе од еден час.

  Малата Пикси е на интензивна нега. Состојбата била следена деноноќно за да се обезбеди потребната температура за нејзиното кревко тело. За да не ја изгуби топлината од телото, лекарите решиле да ја стават во пластична кеса.

  „Кога се роди, и ставија капа и ја ставија право во торбата за да ја одржуваат телесната температура“, се сеќава нејзината мајка Шерон. „Потоа ја однесоа на одделението за интензивна нега“, додала жената.

  Зошто токму во кесичка за сендвиц? Можеби во тој момент тоа беше првото нешто што го имаа во операционата сала.

  Првите недели од животот на Пикси беа најтешките. Докторите постојано и ги следеле виталните знаци, ја проверувале тежината.Сепак, девојката за осум недели се здебелила само 20 грама.

  Низ што поминала нејзината мајка за тоа време е многу тешко да се замисли. „Неверојатно е што моето девојче воопшто преживеа. Ова е вистинско чудо!“, сподели Шерон.

  Дури на два месеци почнала да се дебелее и да се дебелее. На пет месеци таа веќе тежела 3,5 килограми. – колку новороденче.

  Три години подоцна, Пикси е здрава девојка со шармантна насмевка и непослушни локни. Со објавувањето на среќна објава на интернет за третиот роденден на своето дете, Шерон не ја крие својата гордост за напредокот што го постигнала нејзиното девојче.

  „Денес мојата прекрасна принцеза полни 3 години! Им благодарам на сите мои прекрасни пријатели и роднини за подароците и поддршката. Ве сакам сите и ве чекам на празникот!“, пишува среќната Шерон.

  Ве молиме споделете ја оваа приказна со убав крај!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.