6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Нејзиното бебе го ставиле во пластична кеса – приказната што го потресе светот!

  Да се ​​стане мајка е најголемата среќа на светот! За некого бременоста е полесна, а за други е огромна искушение.

  Предвремено родено девојче од Велика Британија, кое првите неколку недели од животот ги помина во пластична кеса за сендвич, неодамна наполни три години. А разликата во начинот на кој изгледаше меѓу „тогаш“ и „сега“ е повеќе од запрепастувачка.

  Шерон Грант (37) требаше да се породи во август.

  Меѓутоа, три месеци пред терминот за породување, лекарите и рекле дека мора да се породи порано. Последниот ултразвучен преглед откри дека фетусот престанал да расте во утробата на 20-та недела.

  Малата Пикси Грифит-Грант е родена во 28-та гестациска недела со царски рез бидејќи лекарите се плашеле дека бебето нема нормално да се породи.

  „Мислеа дека нема да можат да ја најдат во моето тело и ќе мора да направат две операции, но за среќа успеаја само една“, се сеќава нејзината мајка Шерон.

  Пикси беше толку мала што лесно можеше да ја собере во кесе помалку од 0,5 литри. Лекарите веднаш ја предупредиле мајката дека нејзиното бебе не може да живее повеќе од еден час.

  Малата Пикси е на интензивна нега. Состојбата била следена деноноќно за да се обезбеди потребната температура за нејзиното кревко тело. За да не ја изгуби топлината од телото, лекарите решиле да ја стават во пластична кеса.

  „Кога се роди, и ставија капа и ја ставија право во торбата за да ја одржуваат телесната температура“, се сеќава нејзината мајка Шерон. „Потоа ја однесоа на одделението за интензивна нега“, додала жената.

  Зошто токму во кесичка за сендвиц? Можеби во тој момент тоа беше првото нешто што го имаа во операционата сала.

  Првите недели од животот на Пикси беа најтешките. Докторите постојано и ги следеле виталните знаци, ја проверувале тежината.Сепак, девојката за осум недели се здебелила само 20 грама.

  Низ што поминала нејзината мајка за тоа време е многу тешко да се замисли. „Неверојатно е што моето девојче воопшто преживеа. Ова е вистинско чудо!“, сподели Шерон.

  Дури на два месеци почнала да се дебелее и да се дебелее. На пет месеци таа веќе тежела 3,5 килограми. – колку новороденче.

  Три години подоцна, Пикси е здрава девојка со шармантна насмевка и непослушни локни. Со објавувањето на среќна објава на интернет за третиот роденден на своето дете, Шерон не ја крие својата гордост за напредокот што го постигнала нејзиното девојче.

  „Денес мојата прекрасна принцеза полни 3 години! Им благодарам на сите мои прекрасни пријатели и роднини за подароците и поддршката. Ве сакам сите и ве чекам на празникот!“, пишува среќната Шерон.

  Ве молиме споделете ја оваа приказна со убав крај!

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.