6 C
Skopje
понеделник, септември 25, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Нема да им дозволат на невакцинираните деца да се запишат во прво одделение?

  Сè уште е неизвесно како ќе се спроведуваат уписите на првачињата во основните училишта кои ги немаат примено задолжителните вакцини за нивната возраст според календарот за имунизација, иако уписите за учебната 2019/2020 година почнуваат за еден месец. Министерот за здравство Венко Филипче побарал од министерот за образование и наука Арбер Адеми да не бидат запишани деца во основно образование доколку не се вакцинирани.

  „Преку законско решение бараме начин и инсистираме на тоа во училиштата да не се примаат невакцинирани деца“, вели Филипче за „Независен весник“.

  И досега основните училишта при упис на ученик во прво одделение во основно образование бараа потврда за примени задолжителни вакцини издадена од здравствена установа, како и потврда за систематски преглед од стоматолог. Во Законот за основно образование стои дека секое дете има право на образование, а тоа е задолжително и според Уставот.

  Министерот Адеми за „Независен весник“ потврди дека со министерот за здравство разговарал како да се најде соодветно законско решение при уписот во основно училиште, со кое родителите би биле помотивирани да ги вакцинираат своите деца.

  „Во Министерството за образование и наука се разгледуваат опциите околу вакцинирањето на децата и нивниот упис во основните училишта, меѓутоа, каков и да е резултатот, законското решение ќе биде во согласност со Уставот во кој стои дека образованието е достапно на секого под еднакви услови и дека основното образование е задолжително“, рече Адеми. Тој додаде дека најновата верзија на предлог-законот за основно образование наскоро ќе биде објавена на ЕНЕР, по што ќе следува и дебата со стручни експерти.

  Целиот текст на НЕЗАВИСЕН.мк

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.