6 C
Skopje
сабота, април 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Нема да ви треба мајстор – направете домашен чистач за одводи кои тешко се одзатнуваат

  Ако одводите не се сосема проточни, а водата од мијалникот истекува побавно од потребното, не треба веднаш да посгенувате по хемикалии кои често и не се евтини, а и ужасно мирисаат.

  Течност која во целост ќе го исчисти одводот може да ја набавите и самите. Со оглед дека е потполно природна, сипајте ја еднаш неделно, а може да ја користите и за кујната и за бањата.

  СОСТОЈКИ:

  • кујнскa крпа
  • 1/4 шолја сода бикарбона
  • 1/4 шолја сол
  • 1/4 шолја прашок за печиво
  • 2 шолји врела вода

  УПАТСТВО:

  Навлечете ракавици и со крпата добро исчистете околу одводот и самиот одвод.

  Во сад измешајте ја сода бикарбона со прашок за печиво. Комбинацијата на сода бикарбона и сол ќе ги стопи масните наслаги и собраната нечистотија, додека прашокот за пчиво ќе го исчисти железото. Протресете ја мешавината и половина сипете ја во одводот.

  Потоа сипете врела вода и пуштете мешавината да делува околу еден час. Потоа испрете со ладна вода.

  Ако оваа магична мешавина не проработела, додадете шолја сода бикарбона и шолја вински оцет. Кога ќе се измешаат прават пенлива маса кој сигурно ќе го отчепи затнатниот одвод. За најдобри резултати пуштете да делува преку ноќ за да наутро сипете врела вода.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.