6 C
Skopje
вторник, август 16, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Неговото име се шири од уста: Георги од село Радуил не само што лечи, туку и открива болести!

  Георги од село Радуил нема рекламна страница или нешто слично, неговото име се шири од уста на уста, дознава забавно.мк!

  Нема да најдете локација за тоа, како што прават многу исцелители. Ќе го слушнете неговото име од други луѓе. Тој е Георги од село Радуил и за помошта што ја дава на луѓето можете да прочитате на многу форуми и коментари на интернет.

  Неговото полно име е Георги Петров. Средовечен маж кој го посветил својот живот на проучување на различни видови билки, моќта и штетата на храната, како и дијагнозата на ирисот на окото.

  Георги Петров село Радуил Не мора да верувате во него. Изборот и мислењето се само ваши. Меѓутоа, доколку барате насоки или помош за проблем со кој досега не сте можеле да се справите, можете да научите од туѓите искуства на Интернет.

  „Отидов кај Георги Петров и ме импресионираше колку е тој скромен, тивок и обичен, задоволство е да се комуницира со него. Се зачудив кога ги наброја сите болки што ги запишав за да го прашам. А покрај нив ми кажа уште две за кои дотогаш не се сомневав“, вели читателката Ани Михаилова.

  Таа го следела советот на Георги од селото Радуил и првата работа што направила е да ограничи некои намирници во своето мени. Требаше да го исчисти своето тело, а докторот и кажал што да не јаде.

  „Не ги наведувам производите бидејќи е индивидуално. Не може да почне да го прави истото сега кога некој го прочитал. Се зависи од неговата лична состојба и може да биде штетно ако само го следи мојот конкретен пример“, коментира Ани.

  Резултатот беше следниот – по околу три месеци од поголемиот дел од нејзината болка немаше никаков знак. Таа се вратила кај Георги од селото Радуил за да му се заблагодари. И повторно ја прегледал и и дозволил да ги врати повеќето од забранетите намирници во нејзиното мени.

  Втората, но не помалку важна, со која се лечи се билките. Мешавина од билки за различни органи и состојби. Ви ги дава лично или ве упатува каде да ги побарате. „Се сетив на една работа од него и тоа ми стана главно правило. А тоа е – не поминува ден без чај од билки на маса! Го почитувам и, да чукам во дрво, се чувствувам одлично“, се радува Ани Михаилова.

  Дијагностиката на ирисот е древна наука.

  Се користи уште од времето на фараоните за утврдување на состојбата и промените во внатрешните органи по дамките, бојата и линиите кои се појавуваат во ирисот на очите. Само за скептиците и поддржувачите на модерната медицина, побрзам да кажам дека да, нема лек – без разлика на билка, додаток, сол, вода или што и да е.

  Нема да бранам само природна медицина, иако признавам дека сум поддржувач на тоа. Ниту, пак, ги негирам достигнувањата на операцијата и важноста на прва помош. Секој треба да си го најде својот лек, исцелител или лекар. Акцентот во нашето современо општество е ставен на научната медицина.

  Многу повеќе пари се даваат за создавање нови лекови и проучување на нивните својства отколку за проучување на други методи, па затоа сакам да ви кажам за Георги. Има околу 50 години, слаб, смирен, љубезен, со некаков сонувачки поглед, како да е во некој свој свет – и можеби така се концентрира?

  Факт: за неколку минути, со помош на специјални очила со лупа и батериска ламба, во моите очи ги „виде“ сите проблематични области кои претходно имав намера да ги прашам, но и оние за кои не се сомневав. Тој буквално чита со око, може да го одреди почетокот на болеста со текот на времето, како и причината за неа. И уште еден факт – со помош на билки кои ми ги препорача, ја надминав кризата со ревматоиден артритис, а сега одржувам стабилна состојба.

  Не сум само јас. Кај Георги доаѓаат луѓе од целиот балкан, а јас испратив многу пријатели и познаници на кои тој им помогна. Минатото лето, дури и во работните денови, сите часови беа зафатени. Отсекогаш се прашував како издржува физички и психички – на крајот на краиштата, секој ден „изгледа“ во очите на многу различни луѓе, секој со својата болка, некои – со веќе неизлечивата.

  Како почна да се лекува? Кога детето му се слошило, а кашлицата долго не му поминала, Георги и кажал на мајката да направи чај од билка што расте во дворот – и детето се опоравило.

  Оттаму – многу читаше, набљудуваше, интуитивно чувствуваше, се трудеше додека не дојде до своето сегашно искуство. Учел и од делата на Петар Димков. И кога ги купив билките што тој ги препиша, фармацевтот ми рече дека неговите рецепти се многу добро избрани и избалансирани.

  Георги со години собирал билки во Рила и ги проучувал нивните ефекти. Еднаш отидовме на прошетка со него во планина за да ми покаже некои убави места. Немав време да останам подолго за да дознаам повеќе за билките и луѓето! И досега ми е жал.

  Но, не заборавам ништо од работите што ги препорача, на пример: „Еден билен чај, но секој ден!“ Ова е поинакво искуство. Нешто што постои и може да се истражи. И иако има многу земји кои не користат толку билки како апчиња, треба да бидеме многу горди на билните традиции на Бугарија. И со луѓе како Георги.

  Можеме ли објективно да ги оцениме, дали воопшто ги цениме и дали ќе успееме да ги зачуваме? Или децата на нашите деца ќе мислат дека липата е само дрво во паркот, а единствениот начин да знаете што се случува во вашето тело е да направите некое истражување…

  Можете да го посетите на лице место во село Радуил, Самоковско, соседна Бугарија.

  Забелешка:
  Оваа статија е само за информативни цели. Пред да користите какви било средства од народната медицина, консултирајте се со вашиот лекар!

  Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.