6 C
Skopje
вторник, март 21, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  Неврохирург: Легнете си без телефон, гледајте во небото наутро, пиј вино…

  Сè што треба да знаете за стимулирање на вашиот мозок:

  Неврохирургот Влад Сиуреја кажува сè што треба да знаете за методите за стимулирање и одмор на вашиот мозок.

  „Како неврохирург, често гледам страдање на лицата на моите пациенти. Неврохируршките интервенции повеќе ги плашат отколку самите проблеми. И тоа е нормално.

  Мозокот не е органот што можеме да го контролираме. Можеби не го знаете тоа, но на мозокот му треба и одмор и внимание“, вели тој.

  За време на празниците или студените сезони, сме во искушение да си дозволиме премногу работи: јадеме премногу, пиеме премногу, седиме навечер пред компјутер, многу пушиме (ова, се разбира, не важи на сите), злоупотребувајте кафе…

  „Мозокот никогаш не спие, но има неколку начини да му дадете одмор и да го стимулирате. Да, на мозокот му требаат позитивни стимули“, објаснува неврохирургот и професор.

  Затоа лекарот препорачува да спиете без мобилен телефон во близина.

  Наутро треба да погледнете во небото или едноставно да уживате во пејзажот за да ги стимулирате вашите визуелни центри, да слушате мелодии што ви го подигнуваат расположението и да пиете вода веднаш по будењето.

  Јадете умерено бидејќи желудникот го преоптоварува мозокот. Се препорачува пиење црвено вино бидејќи помага да се исчистат капиларите во мозокот, но не се занесувајте бидејќи алкохолот ги напаѓа нервните клетки.

  Помалку ТВ (не дозволувајте вашиот мозок да стане жртва на вестите).

  А ако сте пушач, тогаш еднаш неделно организирајте растоварување за мозокот. Купете навистина квалитетна и добра пура. На сметка на една кутија цигари на ден, апсолутно не! ” додава Влад Сиуреа.

  Неврохирургот нè советува да одвоиме време. Најдете си тишина, средете ги мислите и подарете си малку невина радост. Грижата за себе, исто така, им користи на вашите неврони.

  Радоста е вистинска храна за мозокот! Дали сте подготвени да ги промените вашите навики?

  Latest Posts

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.