6 C
Skopje
сабота, декември 9, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Неврохирург: Легнете си без телефон, гледајте во небото наутро, пиј вино…

  Сè што треба да знаете за стимулирање на вашиот мозок:

  Неврохирургот Влад Сиуреја кажува сè што треба да знаете за методите за стимулирање и одмор на вашиот мозок.

  „Како неврохирург, често гледам страдање на лицата на моите пациенти. Неврохируршките интервенции повеќе ги плашат отколку самите проблеми. И тоа е нормално.

  Мозокот не е органот што можеме да го контролираме. Можеби не го знаете тоа, но на мозокот му треба и одмор и внимание“, вели тој.

  За време на празниците или студените сезони, сме во искушение да си дозволиме премногу работи: јадеме премногу, пиеме премногу, седиме навечер пред компјутер, многу пушиме (ова, се разбира, не важи на сите), злоупотребувајте кафе…

  „Мозокот никогаш не спие, но има неколку начини да му дадете одмор и да го стимулирате. Да, на мозокот му требаат позитивни стимули“, објаснува неврохирургот и професор.

  Затоа лекарот препорачува да спиете без мобилен телефон во близина.

  Наутро треба да погледнете во небото или едноставно да уживате во пејзажот за да ги стимулирате вашите визуелни центри, да слушате мелодии што ви го подигнуваат расположението и да пиете вода веднаш по будењето.

  Јадете умерено бидејќи желудникот го преоптоварува мозокот. Се препорачува пиење црвено вино бидејќи помага да се исчистат капиларите во мозокот, но не се занесувајте бидејќи алкохолот ги напаѓа нервните клетки.

  Помалку ТВ (не дозволувајте вашиот мозок да стане жртва на вестите).

  А ако сте пушач, тогаш еднаш неделно организирајте растоварување за мозокот. Купете навистина квалитетна и добра пура. На сметка на една кутија цигари на ден, апсолутно не! ” додава Влад Сиуреа.

  Неврохирургот нè советува да одвоиме време. Најдете си тишина, средете ги мислите и подарете си малку невина радост. Грижата за себе, исто така, им користи на вашите неврони.

  Радоста е вистинска храна за мозокот! Дали сте подготвени да ги промените вашите навики?

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.