6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Неверојатна приказна: За време на земјотресот во Турција, маж ја фрлил бремената сопруга преку тераса и ја спасил

  Животот е навистина најневеројатниот автор на човечки приказни. Но, има и такви кои во тешките моменти не насмевнуваат и си кажуваат дека чуда се случуваат секој ден.

  Токму ова е приказна за еден човек – Мурат Акташ, кој за време на разорниот земјотрес во Турција, со очајнички чекор успеа да ги спаси сопругата и нероденото дете.

  Мурат дошол дома после ноќна смена. Тогаш земјата почна да го тресе нивниот дом. Исплашен за сопругата и детето во нејзиниот стомак, мажот ја зема во раце и ја фрла преку тераса. Семејството живеело на првиот кат.

  Туба, која е во деветтиот месец од бременоста, паѓа на тврдиот палец. Отпрвин се исплашила дека го изгубила бебето. Но, всушност, храбриот и навидум непромислен чин на мажот им ги спасил животите на сите тројца, пишува „Телеграф“.

  „Бидејќи станот ни беше на првиот кат, веднаш истрчавме на балконот и мојот сопруг ме фрли надолу. Кога паднав на валканата земја, мислев дека го изгубив бебето, нат инсистираше да се оддалечиме на безбедно место. Во тој момент зградата се урна и сите наши соседи беа затрупани“, раскажува Туба за кошмарната ноќ на 6 февруари.

  Многумина од повредените во земјотресите со јачина од 7,7 и 7,6 степени во Кахраманмарас беа пренесени на лекување во различни болници во Истанбул. Туба Акташ пристигнува во градот на Босфорот и таму го раѓа своето прво дете.

  „Почнавме да се тресеме околу 04.16 ноќе. Откако веќе бев на улица почнаа болките. Ја посетивме локалната медицинска установа, каде што дознавме дека детето е во добра здравствена состојба.

  Не знаевме што да правиме бидејќи телефоните не работеа. Патувавме во Истанбул бидејќи таму живее сестра ми. Немаме други познаници во градот, но лекарите во болницата покажаа емпатија и ни помогнаа“, вели Туба.

  „Само што дојдов дома од ноќна смена и го почувствував земјотресот кога одев во тоалет. Веднаш ја однесов сопругата на балконот и ја исфрлив надвор, а потоа излегов низ вратата.

  Живеевме во нашиот семеен стан и успеавме да избегаме бидејќи бевме на првиот кат, но никој од нашите соседи не успеа да избега – сите беа затрупани под урнатата зграда.

  Ја однесов сопругата во градинката до нашата куќа и двајцата останавме таму два дена, па заминавме за Истанбул. Нашиот син се роди овде со добро здравје“, вели среќниот татко – Мурат Акташ.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.