6 C
Skopje
недела, јули 3, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ОТИШЛА НА ДОКТОР ПОРАДИ БОЛКА во стомакот, А ПОТОА СЛЕДУВАЛО ШОК: На жената и беа ампутирани раката и ногата, поради болест која не дава...

  p>Таа направи две работи и сега е во инвалидска количка Моника Капоња (39) отишла на лекар поради болки во стомакот, а во рок од 11...

  Мојата сосетка има 70 години и мириса прекрасно: се капе во овој раствор, а од неа никогаш не се чувствува пот

  Секој ден по скалите во зградата ја среќавам мојата сосетка која има 70 години. Без оглед на тоа што штотуку се вратила од пазар,...

  Го користат во сите женски манастири и затоа се секогаш здрави и имаат убаво лице, лек кој вреди злато, а се подготвува од 3...

  Сите овие билни растенија се богати со лековити својства што ги потврдија многу генерации, а со кон.сумирање на овој е ликсир ќе можете да...

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  Каков потег на Oпштина Кавадарци: Ќе се грижи за девојчето кое остана без родители?

  Општина Кавадарци вчера уште еднаш ја покажа својата хуманост и грижа за своите сограѓани со кои судбината си поиграла и докажа дека хуманоста и солидарноста се најсветлите точки кои треба да бидат водилки по патот на целото општество.

  Станува збор за случајот со 17 – годишната Марија Трајкова од Глишиќ, чиј безгрижен живот се променил во рок од неколку месеци- пишува Фокус.

  Таа за краток период ги изгубила своите мајка и татко, останала со наследени долгови на име кредит од родителите, и тоа во период кога се подготвувала за новото поглавје во животот, да замине во Скопје и да ги започне студиите по медицина, на кои долго време им се радувала и ги исчекувала. Девојчето, кое е солиден ученик, од страна на Локалната самоуправа и Советот на Општина Кавадарци доби вредносен ваучер во износ од 247.808 денари, средства со кои ќе се подмират наследените обврски, со цел таа да може безгрижно да го продолжи своето образование на Медицинскиот факултет во Скопје.

  Но, освен што градот решил да ги подмири долговите, таа ќе добие и стипендија. Се работи за сума од 2.000 евра годишно, која ќе ја добива во рок четири или пет години, во зависност од тоа колку ќе трае нејзиното школување. Стипендијата на Марија ќе и ја додели градоначалникот Митко Јанчев на 19-ти декември, во време кога се доделуваат и останатите стипендии, а доаѓа од фондацијата ,,Никола Јанчев”, која градоначалникот ја формираше во чест на неговиот татко, а со цел помагање и давање на поддршка на луѓе на Општина Кавадарци, на кои им е неопходна помош.

  -Нашиот град нема да ја остави младата Марија среде пат! Таа е солиден ученик, девојка пред која е иднината, а во исто време и нашата иднина е во рацете на младите амбициозни луѓе како нејзе. За тоа што и се случи на Марија, за начинот на кој животот си поигра со оваа девојче, тешко е да се зборува. Ги изгуби родителите ненадејно, за кратко време, и тоа во период кога се наоѓа пред животна раскрсница, кога треба да одлучи што понатаму во животот. Како вреден ученик, и покрај се што и се случи, таа избра храбро да оди напред, да се запише на студии по медицина, а ние имаме одговорност како заедница да и помогнеме. Затоа, покрај тоа што општината ги подмири наследените долгови, фондацијата ,,Никола Јанчев”, реши да ја стипендира во иднина со по 2.000 евра годишно, додека таа студира. Јас знам дека Марија нема да не разочара. Таа е свесна и зрела девојка, која со крената глава ќе продолжи напред и еден ден нашиот град ќе се гордее со неа. Самата ни вети дека тоа ќе го постигне со труд и учење и ние веруваме во неа – вели за „Фокус“ градоначалникот Јанчев.

  Марија останала првин без својата мајка, и тоа во време додека била на екскурзија со своите соученици. Таа починала ненадејно од инфаркт. Но, несреќата во нејзиното семејство повторно затропала на вратата само по неколку месеци. Во времето кога се подготвувала за матура, и нејзиниот татко починал, исто така од инфаркт. Девојката била сама, немала ниту сестра, ниту брат. Токму поради тоа, општината без двоумење решила да и помогне.

  Latest Posts

  ОТИШЛА НА ДОКТОР ПОРАДИ БОЛКА во стомакот, А ПОТОА СЛЕДУВАЛО ШОК: На жената и беа ампутирани раката и ногата, поради болест која не дава...

  p>Таа направи две работи и сега е во инвалидска количка Моника Капоња (39) отишла на лекар поради болки во стомакот, а во рок од 11...

  Мојата сосетка има 70 години и мириса прекрасно: се капе во овој раствор, а од неа никогаш не се чувствува пот

  Секој ден по скалите во зградата ја среќавам мојата сосетка која има 70 години. Без оглед на тоа што штотуку се вратила од пазар,...

  Го користат во сите женски манастири и затоа се секогаш здрави и имаат убаво лице, лек кој вреди злато, а се подготвува од 3...

  Сите овие билни растенија се богати со лековити својства што ги потврдија многу генерации, а со кон.сумирање на овој е ликсир ќе можете да...

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.