6 C
Skopje
недела, февруари 5, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Мачка и го зема животот на малата Александра, додека мајка и вршела домашна работа

  Мачка уби бебе, додека спиело во својата количка, додека мајката на детето вршела домашна работа. Мајката на бебето отишла да ја провери ќерката Александра,...

  Бог на истиот начин го чека нашиот поглед

  Вечерта го избањав петмесечниот син. Мислев дека тоа е многу слично на нашиот однос со Бог и како Бог нè гледа. Андреј се капе несебично....

  Врати се! Твоето време уште не е дојдено! Историја за една клиничка смрт

  Во 80-тите години на минатиот век, книгата на американскиот психолог R. Moody „Life after life“ буквално ја разнесе јавната свест. Авторот има собрано неколку...

  Таа го шокираше светот. Мало девојче се сеќава каква била во претходниот живот

  Детето успеа не само да им каже на родителите за тоа, туку и да докаже сè што кажа. Во далечната 1926 година, во индиско семејство...

  НБА го смени начинот на гласањето за Ал Стар натпреварот

  НБА лигата ја прифати идеата на најголемиот дел на кошаркарите и реши да воведе измени во начинот на кој се избираат играчите за Ал Стар натпреварот.

  Долги години стартните петорки на Источната и Западната конференција ги бираа навивачите со своите гласови, додека тренерите ги бираа резервите.

  НБА лигата реши нанвивачите и понатаму да бидат дел од изборот на стартните петорки, но нивното влијание ќе биде намалено на 50 отсто, додека по 25 отсто од гласовите ќе доаѓаат од играчите и новинарите.

  Кошаркарите ќе можат да гласат и самите за себе, но и за своите соиграчи, а стандардно ќе се бираат по тројца играчи на позициите од 3 до 5 и двајца бекови.

  Причина за реакцијата на играчите беше гласањето за последниот Ал Стар, кога Грузиецот Заза Пачулија „за влакно“ не влезе во стартната петорка на Западот. Сонароднците на Пачулија биле многу активни во гласањето, како некогаш Кинезите за Јао Минг.

  Многумина оваа промена ја нарекоа „Правилото на Заза“.

  Пачулија минатата година доби само 14.000 гласови помалку од Каваи Ленард, кој се наиде во стартните пет на Западот.

  Иако минатата сезона во просек по натпревар постигнуваше по осум поени, Пачулија во гласањето за Ал Стар натппреварот доби повеќе гласови од ѕвездите Блејк Грифин, Тим Данкан, Ентони Дејвис, Двајт Хауард, Дирк Новоцки.

  Ал Стар натпреварот во сезоната 2016/2017 ќе се одигра на 19.февруари наредната година.

  Latest Posts

  Мачка и го зема животот на малата Александра, додека мајка и вршела домашна работа

  Мачка уби бебе, додека спиело во својата количка, додека мајката на детето вршела домашна работа. Мајката на бебето отишла да ја провери ќерката Александра,...

  Бог на истиот начин го чека нашиот поглед

  Вечерта го избањав петмесечниот син. Мислев дека тоа е многу слично на нашиот однос со Бог и како Бог нè гледа. Андреј се капе несебично....

  Врати се! Твоето време уште не е дојдено! Историја за една клиничка смрт

  Во 80-тите години на минатиот век, книгата на американскиот психолог R. Moody „Life after life“ буквално ја разнесе јавната свест. Авторот има собрано неколку...

  Таа го шокираше светот. Мало девојче се сеќава каква била во претходниот живот

  Детето успеа не само да им каже на родителите за тоа, туку и да докаже сè што кажа. Во далечната 1926 година, во индиско семејство...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.