6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  На 28 годишна девојка и згрешиле инјекција, животот и заврши трагично (видео)

  Русинката Екатерина Федјаева (27) умрела во агонија откако по грешка на лекарите била жива балсамирана.

  Нејзината мајка ги обвинила лекарите за „убиство“, бидејќи пациентката по грешка ја приклучиле на инфузија со формалин (раствор со формалдехид), кој се вбризгува во телото на починатиот за да се забави распаѓањето на телото.

  Екатерина била примена во болницата во родниот град Уљановск поради рутинска хируршка интервенција, но поради грешка на лекарот два дена имала неподносливи болки и грчеви, пред да падне во кома. Ја приклучиле на апаратите за одржување во живот и нејзиното срце повеќепати престанувало да работи. Кога со авион ја пренеле во болницата во Москва, се разбудила од кома, но сепак, починала од последици на откажување на органите.

  Мајката на Екатерина, Галина Баришњикова и нејзиниот сопруг Игор ја посетиле кога по операцијата била вратена на одделението.

  – Нозете и се тресеа, имаше конвулзии, целото тело и се тресеше. И облеков чорапи, потоа и бањарка, ја покрив со ќебето, но и понатаму целата трепереше, се тресеше – рекла мајката.

  Непрекинато ја мачеле болки во стомакот и повраќала.

  – Луѓето кои ја оперираа знаеја дека и вбризгале нешто погрешно. Требало да преземат итни мери, но не направиле ништо – рекла очајната мајка Галина.

  Откако состојбата на Екатерина се повеќе се влошувала, Екатерина ја пренеле на одделението за интензивна нега. Галина ги побарала лекарите и ги затекнала како „дебатираат за тоа да и кажат дека направиле страшна грешка“. Сепак, не и ја рекле целата вистина, туку само дека е во прашање медицинска грешка, дека нејзината ќерка е во кома, а дека срцето, белите дробови и црниот дроб не функционираат. Потоа пациентката ја преместиле во регионалната клиника и дури тогаш родителите ја дознале вистината.

  – Наместо физиолошки раствор, и вбризгале формалин – рекла очајната мајка.

  На клиниката примениле 52 лекови во очајнички обид да и го спасат животот, за потоа да ја префрлат во Москва, каде што Екатерина починила.

  Екатерина била погребана на 7 април, а во тек е кривична истрага за случајот.

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.