6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  На факултет останала без пари и направила РАДИКАЛЕН потег: 20 години подоцна, една девојка тропна на нејзината врата и штом ја виде сè беше јасно

  Елизабета Габа уште од  својата 18та година беше во потрага по донатор на јајце клетки, благодарение на што таа дојде на овој свет. Елизабет сакаше да ја види својата биолошка мајка.

  И приказната оди вака – студентката Ејми Трокмортон, како и секоја студентка, била во финансиски потешкотии кога дознала дека донацијата на јајце клетки супер се плаќало. Таа размислувала малку и решила да го стори тоа.

  „Кога донирате јајце клетки, не знаете со сигурност дали ќе се користи или не, па цел живот ќе го поминете прашувајќи се дали имате биолошко бебе некаде што не знаете“, вели Ејми.

  Елизабет за нејзиниот 18-ти роденден од нејзините родители добила слика од Ејми како студентка во базенот, како и информација дека Ејми дипломирала на колеџ во 1999 година и била член на сестринството.

  Со тие информации, таа ја почнала потрагата по неа. И беа потребни две години да ја пронајде, со помош на нејзините соученици од сестринството кои многу и помогнале.

  Кога конечно се споија, беше потврдено дека крвта не е вода и дека мајката и ќерката, иако никогаш не се виделе меѓусебно, споделиле многу сличности. Покрај тоа што и двете биле членови на исто сестринство, и двете се занимаваат со пеење.

  Не само тоа – обајцата сакаат птици и секогаш се подготвени да научат нешто ново за нив.

  „Отсекогаш се прашував каде е мојата опсесија со птиците и сега ми е јасно“, вели Елизабета.

  Нивната средба беше трогателна и придружена со фотоапарати. Ејми има три деца денес, но вели дека е исклучително задоволна што ја запознала својата биолошка ќерка, со која што сè уште е во контакт и за која вели дека е „нејзина најдобра пријателка со која дели 50 проценти од генот“.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.