6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  На Германец кој пред четири години летувал во Хрватска, сега му пратиле казна од 400 евра

  Ханс Штауфенберг, 36-годишен Германец од Минхен пред четири години бил на одмор во Хрватска. Меѓутоа, тој неодамна добил писмо од адвокатска канцеларија во Хрватска, во кое од него се барало да плати казна за несоодветно паркирање во износ од 400 евра.

  „Мислам дека тоа не е во ред од неколку причини. Прво, некој уште во Хрватска можеше да ме извести за ‘престапот’ со белешка на шофершајбната. Второ, казните за погрешно паркирање се од 10 до 20 евра“, изјавил Германецот за тамошните медиуми при што додал дека од адвокатската канцеларија му дале рок за плаќање од 14 дена, по што биле овластени и за присилна наплата на казната.

  Германците тврдат дека ова не е изолиран случај. Шефот на правниот центар на германскиот Авто-мото сојуз (ADAC), Маркус Шепе, вели дека таква казна не може се наплати присилно, а во полза на тоа одлучил и Европскиот суд на правдата. Тој го информирал Штауфенберг да ја извисти адвокатска фирма за одлуката на Европскиот суд на правдата.

  Исто така, интересно е тоа што во писмото на адвокатот се наведува дека постои налог за присилна наплата, но тој не бил приложен. Во германските медиуми се наведува дека „источноевропските адвокати кои наплаќаат долгови често успеваат во намерата да извршат притисок со вакви писма“.

  Инаку, Европскиот суд вели дека за присилна наплата потребна е претходна судска одлука со цел на сторителот да му се овозможи да поднесе жалба. Тоа значи дека барањето на адвокатот не е доволно како основа за наплата. Таквите правила се однесуваат и за градски и за приватни паркиралишта, пишуваат германските медиуми.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.