6 C
Skopje
петок, јуни 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  На враќање од празници во Грција ни пишаа казна 700 евра и ни ги земаа таблиците – Луѓе помагајте не можеме да се вратиме

  Грција секогашп во летниот период е интересна дестинација за нашите граѓани. Веќе се почесто започна да станува интересна дестинација и за новогодишните и божиќните празници. Според податоците само за божиќ над 30.000 Македонци ја посетиле Грција. Со отварањето на границите сигурно е дека многумина ќе се решат да минат некој викенд или одмор кај нашиот јужен сосед.

  Cекако треба да внимавате и во сообраќајот. Казните во Грција воопшто не се мали.

  Најважно е да не паркирате каде ќе посакате бидејќи полицијата во Грција знае да ги одзема регистерските таблички и сообраќајни дозволи, и тоа до 60 дена. Затоа внимавајте каде паркирате, и немојте да помислите дека „само за 5 минути“ секаде поминува.

  Кога се метежи на автопатиштата често посакувате да возите по крајната десна лента (која е за застанување). Е тоа навистина ги лути полицајците и немојте да го практикувате. Со некоја минута секако ќе стигнете до посакуваната дестинација.

  Внимавајте ако патувате со деца. Тие задолжително треба да користат детски седишта, за оние со старост до 3 години. За деца од 3 до 11 години, и пониски од 135 см.на задно седиште со посебно седиште. Постари од 12 години и повисоки од 135 см. можат да користат ремени.

  НАЈВИСОКА ДОЗВОЛЕНА БРЗИНА
  Во населени места има ограничување на брзината за автомобил (со или без приколка) од 50 км на час. На автопат ограничувањето за автомобил е 130 км на час. На останати патишта ограничувањето е од 90-110 км на час. За моторцикл ограничувањата се: 40 км на час во населени места, 90 км на час на автопат и 70 км на час на останати патишта.

  КАЗНИ
  *пречекорување на брзина до 30 км/ч. во населено место – 100 евра. * минување на црвено светло – до 700 евра * престигнување на полна линија – до 700 евра * некористење на безбедносен појас – 350 евра

  Едно семејство од Србија имаше многу непријатно искуство кога се врати од одмор.
  Имено, една жена, која побара да остане анонимна, го сподели непријатното искуство што го доживеа на патот.

  Како што изјавила во групата на Фејсбук „Грција инфо“, таа за празниците отишла во Грција со своето семејство, а на патот кај Солун, тие биле застанати од полицијата, која им наплатила казна од 700 евра и однела таблички и документи На сопругот.

  “Тие рекоа дека престигнувавме на полна линија и ни казнија 700 евра, ни ги симнааа табличките и ги зедоа документите на мојот сопруг. Плативме веднаш следниот ден, меѓутоа, тие не сакаат да ни ги вратат табличките и документите, тврдејќи дека ние можвме да повредиме луѓе и не навредуваа секој пат кога се обидувавме да комуницираме и тие се многу груби “, напиша таа.

  Жената не прецизира дали прекршокот е всушност извршен или не, но рече дека секако веднаш ја платиле казната следниот ден, но дека не сакаат да им ги вратат табличките и документите, бидејќи, како што наведува, тие тврдат дека можеле повредат луѓе.Ги навредуваат секој пат кога се обидуваат да комуницираат и се многу груби кон нив.

  „Тука сме со двегодишно дете, и јас сум бремена, затоа бараме совет ако некој знае што да прави или со кого да контактира, бидејќи гледаме дека постои можност табличките да не бидат вратени и ние сме без пари, а мојата бременост е многу ризична. Имајќи предвид дека веќе имав еден абортус, и целата ситуација е во најмала рака многу стресна “, изјавила жената.

  Наскоро следеа бројни коментари од корисници кои се обидоа да и помогнат на жената. Сепак, некои посочија дека законот е ист за секого и дека прописите мора да се почитуваат.

  Еден Грк, кој е член на оваа група, рече дека доколку се плати казната, полицијата е должна да ги врати сите документи и регистарски таблички.

  “Знам дека нивната полиција е многу строга, видов во јуни во Ханиоти. Го редеа целиот персонал, нема кој да вика, стојат мирно. Ги гледам повторно нивните возачи, возат лудо брзо, не ги почитуваат ограничувањата , возат мотоцикли без шлемови, возат поинаку. правец, а улицата е еднонасочна. И многу повеќе, и сега се чини дека ние туристите сме цел за штедење. Во секој случај, законот и прописите мора да се почитуваат, беше еден од коментарите.

  “Ова одземање на регистарски таблички и сообраќај е многу лошо! Што ако автомобилот е регистриран на друго лице? Никогаш не сум слушнал за вакво нешто никаде во светот”, изјавил корисникот во групата.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.