6 C
Skopje
понеделник, септември 25, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Најопосна река на свет: Изгледа како поток, но кој влегол жив не излегол (видео)

  Реката Ворф на британскиот Јокшир изгледа како од бајка, и гледајќи ја убавата шума околу неа и нејзиното користо кое наликува на извор нема ни да претпоставите дека ова е една од најопасните реки на светот.

  Ако паднете шансите да загинете се 100 посто.Мештаните тврдат дека никој не се извлекол жив од реката.

  Спрема легендите кои кружат е дека еднаш одамна во реката се удавило момче кое требало да стабе крал на Шкотскса, додека се обидувал да ја прескокне матната вода.

  На прв поглед делува како најобична река, тесна и спора, но тече вертикално наместо хоризунтално.

  Под обиното зеленило и карпи кои се покрај водата се кријат метри и метри празен прстор, исполнет со вода, во која ако пропаднете ќе ве проголат и поради карпите и силната струја ќе ве сомеле.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.