6 C
Skopje
сабота, мај 18, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Најнова мода во бојадисување на косата кои ги освои сите социјални мрежи

  Омбре, сомбре, бајлаж сите овие техники за бојадисување на косата преминаа во уметност. Најновиот тренд е инспириран од драгоцениот камен „тигрово око“ и носи топлина и динамика во косата на бринетите. Идејата е да се копираат нијансите кои се преплетуваат во овој камен.

  zena_kosa

  Наречен е поради нијансите на златно-жолта, кафеава и црна боја, како и поради ефектот кој го даваат преливајќи се една во друга, така што самиот камен потсетува на мачкино или тигрово око.

  tigrovo-oko

  Познато за овој полудрагоцен камен е тоа дека го стабилизира високиот крвен притисок, а особено е благотворен за лекување на заболувања на дишните патишта, срцеви заболувања и псоријаза.

  Од духовен аспект тигровото око се користи за фокусирање на умот и постигнување длабока концентрација, поради тоа што со себе носи мудрост и внатрешен мир. Се смета дека овозможува заштита при патување и дека ја зајакнува самодовербата кај личноста што го носи. Го зајакнува карактерот и привлекува пари и богатство. Охрабрува, ослободува од ноќните кошмари, особено кај децата.

  Тигровото око се препорачува за хороскопските знаци близнаци, рак и стрелец.

  А сега овој скапоцен камен се користи и како техника балјаж и се стреми кон природен изглед на косата и постепено преминување на нијансите една кон друга како карамели медни прамени на чоколадна основа.

  Ако сакате блага промена во вашиот изглед можете да ја употребите оваа техника, која делува модерно, и природно.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.