6 C
Skopje
петок, март 1, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Научниците ја открија тајната за тоа што се случува со луѓето кои носат златен накит, ќе се изненадите!

  Страста за накит од злато и благородни метали има одредено влијание врз нашето здравје.

  Златниот накит и неговото влијание врз нашето здравје Носењето златен накит може да предизвика појава и развој на ментални болести. До овој заклучок дошле истражувачите од Универзитетот Карлтон во Канада.

  Во студијата на канадските научници учествувале неколку илјади доброволци кои постојано носат златен накит. Резултатите од експериментот покажуваат дека златниот накит ги возбудува процесите на мозокот, а во исто време го потиснува метаболизмот во телото.

  Поради ова, љубителите на злато често доживуваат емоционални испади што доведуваат до ненадејна промена на расположението.

  Но, луѓето кои се рамнодушни кон златниот накит имаат поизбалансиран карактер, весели се и отпорни на стресни ситуации.

  Според истражувачите, златото одзема одреден дел од енергијата на својот сопственик, па постојаното носење, а особено навечер, негативно влијае на здравјето.

  Треба да се напомене дека психолозите долго време зборуваат за можното негативно влијание на златото врз човечкото тело, а студија на канадски специјалисти дава само докази за овие тврдења.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.