6 C
Skopje
сабота, јуни 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  Стигнала до 228 кг, И ДАВАЛЕ ГОДИНА ДЕНА ЖИВОТ, сега има 82 кг, се за борба ДА ИМА ДЕТЕ

  Сара Придис (35) од Англија е жена на која и било кажано дека ако не стори нешто итно во врска со својата тежина, нема...

  Инспиративно: Ова е приказна за чистачка која ќе ве потсети дека сите сме подеднакво вредни

  За време на мојот втор месец како медицинска сестра, професорот ни даде ненајавен тест. Бев примерен студент и лесно одговарав на прашања додека не...

  Научниците се изненадени – Постојат луѓе на кои короната не им може ништо, имаат скриен имунитет

  Научниците секојдневно откриваат нови работи за коронавирусот, а неодамна открија дека некои луѓе имаат таканаречен “скриен имунитет”, односно во себе имаат посебни клетки кои ги штитат од ковид 19.

  Како што напоменуваат експертите, корона вирусот е голема непознатица за светот, па секојдневно се дознаваат нови работи, а некои од теориите подоцна се оспоруваат.

  Она што го збунува научниот свет се антителата и имунитетот на ковид 19. Не така одамна, тие открија дека постојат пациенти кои се опоравија од инфекцијата, но по некое чудо немаа антитела на ковид, иако на почетокот се веруваше дека тоа е “по правило”. Овие луѓе можеа повторно да се разболат, бидејќи немаа стекнат имунитет. Се испостави дека овој број на луѓе воопшто не е мал.

  Потоа беше откриено дека и многумина од оние кои сепак развија антитела, истите со текот на времето, за само неколку месеци ги губеа… Па така, на научниците им стана јасно дека антителата нема да бидат клучното решение за создавање на имунитет и стопирање на епидемијата…

  Но, додека светот беше преокупиран со антителата, истражувачите сфатија дека може да постои уште еден облик на имунитет – оној кој, во некои случаи, со години останува прикриен во организмот. Станува збор за еден “загадочен” вид на бели крвни зрнца, наречени Т-клетки. Овие клетки се еден вид имунилошки клетки, чија цел е да ги идентификуваат и елиминираат патогените клетки во организмот.

  Секоја Т-клетка е многу специфична, бидејќи постојат трилион нејзини верзии на површината од протеинот, што овозможува детекција на целната мета. Бидејќи Т-клетките можат да останат во крвта со години после инфекцијата, придонесуваат на имунолошкиот систем кој има долгорочно памтење. Ова помага во ефикасниот одговор на непријателите кои го напаѓаат организмот.

  Неколку студии покажале дека луѓето кои се заразени со ковид 19 имаат Т клетки кои го таргетираат вирусот, без разлика дали заразените имаат симптоми или не. Исто така, експертите утврдиле дека некои можат да бидат негативни на антителата против ковид 19 и позитивни на Т-клетките кои го идентификуваат вирусот. Ова доведува до сомнеж дека нивото на имунитетот против вирусот може да биде двоен.

  Целиот текст на НМД.мк

  Latest Posts

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  Стигнала до 228 кг, И ДАВАЛЕ ГОДИНА ДЕНА ЖИВОТ, сега има 82 кг, се за борба ДА ИМА ДЕТЕ

  Сара Придис (35) од Англија е жена на која и било кажано дека ако не стори нешто итно во врска со својата тежина, нема...

  Инспиративно: Ова е приказна за чистачка која ќе ве потсети дека сите сме подеднакво вредни

  За време на мојот втор месец како медицинска сестра, професорот ни даде ненајавен тест. Бев примерен студент и лесно одговарав на прашања додека не...

  АКТУЕЛНО

  Стигнала до 228 кг, И ДАВАЛЕ ГОДИНА ДЕНА ЖИВОТ, сега има 82 кг, се за борба ДА ИМА ДЕТЕ

  Сара Придис (35) од Англија е жена на која и било кажано дека ако не стори нешто итно во врска со својата тежина, нема...

  Инспиративно: Ова е приказна за чистачка која ќе ве потсети дека сите сме подеднакво вредни

  За време на мојот втор месец како медицинска сестра, професорот ни даде ненајавен тест. Бев примерен студент и лесно одговарав на прашања додека не...

  Сите ми велат дека имам РОГОВИ од сопругата па решив да ја проверам дали е вистина…

  Изневерата за некои луѓе можеби звучи примамливо и возбудливо, но на крајот таа секогаш ги урива темелите на врската и нанесува голема болка. Многу се...

  Исповед на една мајка со дете болно од Аутизам: Зошто Марио не зборува, зошто лелека така …?

  Скопјанката Весна е мајка на две деца, таа раксажува за своето второ дете на кое му е дијагностициран аутизам.Само до пред три години не...

  Се вработив во Германија како доктор и за прв пат почувствував како изгледа нормален живот

  Д-р Немања Јоловиќ (37) ја напушти Србија во 2014 година и замина во Германија за да работи. Пред тоа, тој безуспешно се обидуваше скоро...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.