6 C
Skopje
петок, јуни 2, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Научниците потврдија: душите не умираат – се враќаат во универзумот. Еве ја потресната приказна за маж кој се вратил од другиот свет!

  Списанието Reanimation објави нова научна студија во која научниците пронајдоа нови докази дека постои живот после смртта.

  Научниците веруваат дека по физичката смрт нашата душа продолжува и се враќа во универзумот, сфати Скандалоз. Најголемата медицинска студија за искуства блиску до смрт надвор од телото беше спроведена на Универзитетот во Саутемптон во Англија.

  Наодите од оваа студија се дека штом мозокот целосно ќе се исклучи, сè уште постои одредена свесност и перцепција.

  Истражувачите поминале повеќе од четири години проучувајќи повеќе од 2.000 пациенти.

  Оваа студија опфати пациенти од 15 различни болници во Австралија, САД и Обединетото Кралство. Сите пациенти немаа отчукување на срцето или мозочна активност некое време. Во времето кога биле сметани за клинички мртви, речиси 40% од пациентите кои преживеале реанимација опишале дека имаат сензации и перцепции.

  Оваа свест вклучува чувство на смиреност или промена на времето (или забавување или забрзување на времето).

  Оваа свест ја чувствуваат 39% од 140-те преживеани од нешто повеќе од 2.000 испитувани пациенти. Некои од овие пациенти виделе силна светлина, златни молњи или сончева светлина. Чувство на страв, давење или лизгање низ длабока вода доживеале и други пациенти.

  57-годишен маж од Саутемптон е прогласен за мртов веќе три минути. По реанимацијата, тој рече дека за овие три минути од аголот на просторијата можел да го набљудува процесот на реанимација од страна на лекарите.

  Најшокантно, тој можеше да ги раскаже постапките на медицинскиот персонал и звукот на машините што се користеа во неговиот процес на реанимација. Д-р Џери Нолан, главен уредник на списанието Reanimation, ја коментираше студијата и рече дека д-р Парнија и неговиот тим дошле до неверојатно откритие што ќе отвори нови врати за други истражувања.

  На овој начин сме уште поблиску до откривање на вистината за тоа што се случува кога ќе умреме.

  Ве молиме споделете го вашето мислење за ова прашање. Што мислиш? Дали нашата душа доживува физичка смрт?

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.