6 C
Skopje
сабота, декември 2, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Научниците открија смртоносна аномалија во земјотресите во Турција – еве зошто има толку многу жртви

  Земјотресите во Турција и Сирија предизвикаа целиот свет да гледа со сочувствo. Уништување од големи размери, илјадници мртви и трогателни човечки судбини продолжуваат да ги возбудуваат и медиумите и обичните луѓе.

  Но, се покажа дека земјотресите во Турција имаат единствена аномалија, која можеби е поврзана со големиот број жртви.

  „Два силни земјотреси по ред во Турција се аномалија, бидејќи обично вториот земјотрес е послаб од првиот“, рече Дмитриј Гладкочуб, директор на Институтот „Круст“ на Сибирската филијала на Руската академија на науките.

  „Таму имаше и други силни земјотреси, но два толку силни се секако аномалија… Афтершоковите обично се послаби од првиот“, рече Гладкочуб, цитиран од Метео Балканс.

  Според него, токму поради тоа има толку многу жртви и разурнувања.

  Првиот земјотрес со јачина од 7,4 степени ја погоди Турција на 6 февруари. Потоа истиот ден имаше посилен земјотрес од 7,8 степени според Рихтеровата скала. На 7 февруари, јачината на земјотресот веќе беше 5,4 степени.

  Инцидентот погоди околу 17 земји, вклучувајќи ги и сеизмичките бранови кои стигнаа до Русија. Бројот на загинати во Турција и Сирија е веќе над 20.000 луѓе, повредените се над 80.000.

  Истото попладне, Дениз Килинч бара во урнатините на урнатиот станбен блок на нејзината сестра Дилек кога го слуша нејзиниот глас како вика од под студените бетонски плочи.

  Слаба, но јасна – таа повикува на помош.
  Шест часа подоцна, кога падна темнината, Килинч (37) бдее на истото место, но слуша само тишина.

  Неколку чекори подалеку, спасувачите, кои го слушнале и плачот на неговата сестра, станале се попесимисти.

  „Никој нема да преживее трета ноќ како оваа“, рече Хасан Озкан, 35-годишен волонтер од Анкара, облечен во светло жолта општинска униформа. „Ако не ја извадиме вечерва, нема на што да се надеваме“, рече тој, цитиран од „Волстрит џурнал“.

  Во овој мал рударски град во Анадолија лоциран во близина на епицентарот на двојните земјотреси во понеделникот – и низ јужна Турција и северна Сирија – времето за спасување на преживеаните истекува.

  За повеќе од 15.400 луѓе веќе е потврдена смртта, непознат број луѓе се уште се водат како исчезнати, а стотици тела се извлекуваат од урнатините секој час.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.