6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Научниците открија смртоносна аномалија во земјотресите во Турција – еве зошто има толку многу жртви

  Земјотресите во Турција и Сирија предизвикаа целиот свет да гледа со сочувствo. Уништување од големи размери, илјадници мртви и трогателни човечки судбини продолжуваат да ги возбудуваат и медиумите и обичните луѓе.

  Но, се покажа дека земјотресите во Турција имаат единствена аномалија, која можеби е поврзана со големиот број жртви.

  „Два силни земјотреси по ред во Турција се аномалија, бидејќи обично вториот земјотрес е послаб од првиот“, рече Дмитриј Гладкочуб, директор на Институтот „Круст“ на Сибирската филијала на Руската академија на науките.

  „Таму имаше и други силни земјотреси, но два толку силни се секако аномалија… Афтершоковите обично се послаби од првиот“, рече Гладкочуб, цитиран од Метео Балканс.

  Според него, токму поради тоа има толку многу жртви и разурнувања.

  Првиот земјотрес со јачина од 7,4 степени ја погоди Турција на 6 февруари. Потоа истиот ден имаше посилен земјотрес од 7,8 степени според Рихтеровата скала. На 7 февруари, јачината на земјотресот веќе беше 5,4 степени.

  Инцидентот погоди околу 17 земји, вклучувајќи ги и сеизмичките бранови кои стигнаа до Русија. Бројот на загинати во Турција и Сирија е веќе над 20.000 луѓе, повредените се над 80.000.

  Истото попладне, Дениз Килинч бара во урнатините на урнатиот станбен блок на нејзината сестра Дилек кога го слуша нејзиниот глас како вика од под студените бетонски плочи.

  Слаба, но јасна – таа повикува на помош.
  Шест часа подоцна, кога падна темнината, Килинч (37) бдее на истото место, но слуша само тишина.

  Неколку чекори подалеку, спасувачите, кои го слушнале и плачот на неговата сестра, станале се попесимисти.

  „Никој нема да преживее трета ноќ како оваа“, рече Хасан Озкан, 35-годишен волонтер од Анкара, облечен во светло жолта општинска униформа. „Ако не ја извадиме вечерва, нема на што да се надеваме“, рече тој, цитиран од „Волстрит џурнал“.

  Во овој мал рударски град во Анадолија лоциран во близина на епицентарот на двојните земјотреси во понеделникот – и низ јужна Турција и северна Сирија – времето за спасување на преживеаните истекува.

  За повеќе од 15.400 луѓе веќе е потврдена смртта, непознат број луѓе се уште се водат како исчезнати, а стотици тела се извлекуваат од урнатините секој час.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.