6 C
Skopje
четврток, март 23, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Пред 12 години беше пронајден гладен и затворен на таванот – вака изгледа денес

  Во 2010 година, момче со Даунов синдром беше пронајдено гладно и без надзор на таванот од неговиот дом. Џовани Гови Иствуд тогаш имал 6...

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  Научниците докажаа дека молитвата навистина има моќ да лекува болести

  Д-р Ендрју Њуберг, професор на Универзитетот Томас Џеферсон во Соединетите Американски Држави, спроведе студија за магнетна резонанца и откри дека молитвата и медитацијата се навистина моќни.

  Кога редовно ја правиме оваа практика, нашиот мозок ја зголемува активноста во фронталните лобуси и јазичната област, како и комуникацијата.
  Ова треба да се сфати како физичка обука на умот, која води до излекување на разни болести, па дури и до развој на мозокот.

  Добрата работа е што не мора да бидете монах или калуѓерка за да уживате во придобивките што можат да ги понудат молитвата и медитацијата.
  За да заклучи дека овие практики се навистина важни, д-р Ендру го спроведе следниов експеримент:

  Тој ги повика постарите луѓе кои имаат проблеми со меморијата да учествуваат во студијата за да ги набљудуваат пред, за време и по медитации и молитви.
  Анализата се изведува секојдневно, 12 минути, 8 недели.

  Резултатот беше многу позитивен во однос на здравствените придобивки од молитвата и медитацијата.
  Најинтересно е што д-р Њуберг тврди дека нашиот мозок навистина има структура која се менува без оглед на религијата.

  Друга студија објавена во списанието Cancer Society. Здружението за рак открило дека пациентите со силни духовни верувања подобро реагираат на третманот и имале помалку симптоми.

  Анализата е направена кај 40.000 пациенти.

  Истражувачите од Центарот за рак Мофит во Флорида открија дека оние кои веруваат во моќта на молитвата и медитацијата имаат подобро физичко и ментално здравје од неверниците и оние што не медитираат.

  Овие луѓе имаат и подобар соживот со социјалната средина.
  Од сето ова можеме да заклучиме дека верата и медитацијата не прават здрави луѓе.

  А тој човек почива на три столба: физички, ментален и духовен.
  Зарем не е прекрасно?

  Latest Posts

  Пред 12 години беше пронајден гладен и затворен на таванот – вака изгледа денес

  Во 2010 година, момче со Даунов синдром беше пронајдено гладно и без надзор на таванот од неговиот дом. Џовани Гови Иствуд тогаш имал 6...

  Топлата вода лечи повеќе од 20 болести, само треба да знаете како да ја користите

  Топлата вода е една од најголемите погодности во нашиот секојдневен живот. Толку сме навикнати што годишното спречување на системите за греење, што доведува до...

  Тајната на светата вода и како да се лекува со неа

  Светата вода е суштински дел од нашата религија. Во православието се користи за сите ритуали: крштевки, за благослов, во тешки времиња, против болести. Исто така, служи...

  Жена ја роди ќерката на нејзиниот роденден. Но, има нешто уште поневеројатно

  Во семејството на Ејми, 18 јануари е необичен ден. Работата е што на овој ден таа и нејзината мајка слават роденден. Отсекогаш чувствувале посебна...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.