6 C
Skopje
сабота, април 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Научниците докажаа дека молитвата навистина има моќ да лекува болести

  Д-р Ендрју Њуберг, професор на Универзитетот Томас Џеферсон во Соединетите Американски Држави, спроведе студија за магнетна резонанца и откри дека молитвата и медитацијата се навистина моќни.

  Кога редовно ја правиме оваа практика, нашиот мозок ја зголемува активноста во фронталните лобуси и јазичната област, како и комуникацијата.
  Ова треба да се сфати како физичка обука на умот, која води до излекување на разни болести, па дури и до развој на мозокот.

  Добрата работа е што не мора да бидете монах или калуѓерка за да уживате во придобивките што можат да ги понудат молитвата и медитацијата.
  За да заклучи дека овие практики се навистина важни, д-р Ендру го спроведе следниов експеримент:

  Тој ги повика постарите луѓе кои имаат проблеми со меморијата да учествуваат во студијата за да ги набљудуваат пред, за време и по медитации и молитви.
  Анализата се изведува секојдневно, 12 минути, 8 недели.

  Резултатот беше многу позитивен во однос на здравствените придобивки од молитвата и медитацијата.
  Најинтересно е што д-р Њуберг тврди дека нашиот мозок навистина има структура која се менува без оглед на религијата.

  Друга студија објавена во списанието Cancer Society. Здружението за рак открило дека пациентите со силни духовни верувања подобро реагираат на третманот и имале помалку симптоми.

  Анализата е направена кај 40.000 пациенти.

  Истражувачите од Центарот за рак Мофит во Флорида открија дека оние кои веруваат во моќта на молитвата и медитацијата имаат подобро физичко и ментално здравје од неверниците и оние што не медитираат.

  Овие луѓе имаат и подобар соживот со социјалната средина.
  Од сето ова можеме да заклучиме дека верата и медитацијата не прават здрави луѓе.

  А тој човек почива на три столба: физички, ментален и духовен.
  Зарем не е прекрасно?

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.